על הפרופיל הפסיכודינמי

+4

No comments posted yet

Comments

Slide 1

על הפרופיל הפסיכודינמי ציפי רולניק

Slide 2

הפרופיל הפסיכודינאמי Wineryb & Rossel (1991) אינטימיות והדדיות - היכולת לבנות, להחזיק ולהעמיק יחסים הדדיים עם אחרים. תלות ונפרדות - היכולת לבנות יחסי תלות בריאים והיכולת להתאבל ולעבד אובדן של אנשים משמעותיים, אידאליים, חלקים ותפקודים גופניים, כמו גם רכוש. צורך בשליטה – היכולת לבטא בדרך סובלימטיבית את הצורך בכוח ושליטה באנשים ובדברים. צרכים אלה מתבטאים בקווי אישות אנאלית, כמו עקשנות, קמצנות, קפדנות מוסרית, סדר, וכן האופן שבו הדבר מתבטא ביחסים בינ"א.

Slide 3

הפרופיל הפסיכודינאמי Wineryb & Rossel (1991) (המשך) סובלנות לתסכול – היכולת לשאת את העובדה שהמשאלות המרכזיות של הפרט לא יכולות להיות מסופקות מיידית, אם בכלל. כמו"כ היכולת לשאת את המחשבות והתגובות הרגשיות שעולות כתוצאה מכך. Impulse control – היכולת להכיל רגשות, משאלות וצרכים מיניים, תוקפניים ונרקציסטיים, והאופן שהם מבוטאים בפעולה. רגרסיה בשרות האגו – היכולת לבטא ולספק פנטזיות מהנות ומשאלות באופן סובלימטיבי מבחירה ושליטה.

Slide 4

הפרופיל הפסיכודינאמי Wineryb & Rossel (1991) (המשך) התמודדות עם דחפים אגרסיביים – היכולת לעשות דיפרנציאציה ולבטא תוקפנות ולנתבה לפעילות מסתגלת ומכוונת למטרה. קושי ביכולת להביע אפקט (alexitimia) – הפרעה ביכולת לחוות ולתאר רגשות ומצבים רגשיים באופן מובחן או סמוי, הן של עצמו והן של אחרים. קווים נורמופאתיים – רגישות כללית למוסכמות חברתיות שמובילה להסתגלות יתר לקבוצה החברתית איתה הפרט מזדהה. חוסר במחוות מקוריות ואינדיבידואליות, הן בפעילות והן בדמיון.

Slide 5

הפרופיל הפסיכודינאמי Wineryb & Rossel (1991) (המשך) 10. תפיסת ההופעה החיצונית והשפעתה על ההערכה העצמית – תפיסה יציבה (מודעת/לא מודעת), של ההופעה החיצונית וכיצד התפיסה משפיעה על הדימוי העצמי. 11. תפיסת התפקוד הגופני והשפעתו על ההערכה העצמית – גישות שמשקפות תפיסה יחסית יציבה (מודעת/לא מודעת) של התפקוד הגופני והשפעתה על ההערכה העצמית.

Slide 6

הפרופיל הפסיכודינאמי Wineryb & Rossel (1991) (המשך) דימוי גופני עכשווי – תפיסת ההופעה החיצונית והתפקוד הגופני וכיצד תפיסות אלה משפיעות על ההערכה העצמית בהווה. תפקוד מיני – תפקוד מיני עם פרטנר/ית בלי קשר להעדפה המיניות. סיפוק ממין – העניין במין, התשוקה המינית והסיפוק ביחסים עם הפרטנר/ית, בלי קשר להעדפה המינית.

Slide 7

הפרופיל הפסיכודינאמי Wineryb & Rossel (1991) (המשך) תחושת שייכות – החוויה של השייכות לקבוצת אנשים אחת או יותר, כמו גם החוויה של סיפוק מהקשר חברתי. תחושה של להיות רצוי (being needed) –החוויה של להיות משמעותי רגשית למשהו ושזקוקים לו. גישה לעצה או עזרה – החוויה של יחסים קרובים כך שניתן לפנות כשיש צורך בעזרה.

Slide 8

4. מידת ההתאמה לטיפול המטופל צ.ל מסוגל להגיע לפגישות הטיפוליות שנקבעו למטופל צ.ל יכולת מספקת לתקשורת עם המטפל למטופל צ.ל יכולת להתחייב לתהליך הטיפולי (למשל, להכין ש.ב במקרה של טיפול קוגניטיבי- התנהגותי)

Slide 9

4. מידת ההתאמה לטיפול (המשך) מידת ההתאמה לטיפול דינאמי היכולת לחוות ולהכיל עוצמות רגשיות ללא אקטינג-אאוט או רגרסיה דרמאטית היכולת להחזיק את הפער בין הברית הטיפולית (האגו הצופה) ובין היחסים הטרנספרנסיאליים היכולת להתבונן בעצמו, להביע באופן רהוט, את עולמו הפנימי והתהליכים המנטאליים שלו. היכולת להבין שלאחרים (כולל המטפל), יש מחשבות משל עצמם ורגשות שיכולים להיות שונים מאלה של המטופל.

Tags: ציפי רולניק טיפול קצר מועד פסיכודינמי

URL: