על הפגישה הראשונה בפסיכותרפיה

+13

No comments posted yet

Comments

Slide 1

על הפגישה הראשונה בפסיכותרפיה או על תחילת הטיפול ד"ר ארנון רולניק

Slide 2

מה פרויד אומר על תחילת הטיפול פרויד במאמרו 'על תחילת הטיפול' אומר כי פסיכותרפיה הוא כמו משחק שחמט: יש סכמות לפתיחה ולסיום, אבל כל משחק הוא שונה מאחר, כל אחד נשמע לסצנריו שהוא לחלוטין ייחודי ובעל מורכבות אדירה או במילותיו (1913) "מי שקיווה ללמוד את אמנות משחק השחמט מספרים יגלה במהרה שרק מהלכי הפתיחה והסיום ניתנים לתיאור שיטתי וממצה, ושאין-סוף מהלכים אפשריים המתפתחים מן הפתיחה אינם ניתנים לתיאור. החלל שנותר בהוראות המשחק יכול להתמלא רק רק על-ידי לימוד נלהב של משחקיהם של ענקי השחמט. הכללים שניתן לקבוע עבור יישום הפרקטיקה של הפסיכואנליזה בטיפול נידונים למגבלות דומות."

Slide 3

תומס אוגדן על הפגישה הראשונה ..ישנה תמיד הרגשת מתח המתלווה לציפיה לראיון הראשון. המטופל והאנליטיקאי כאחד עומדים להכנס לדרמה בין אישית שתסריטים רבים נכתבו לה (הדרמה הפנימית של המטופל והאנליטיקאי) ועם זאת כדי שהעבודה תהיה מועילה יהיה עליהם לברוא דרמה שאיש מהם לא דמיין מעולם. לצד תחושת ההתרגשות ישנו גם קורטוב של חרדה

Slide 4

אוגדן ממשיך : שמירה על מתח פסיכולוגי במסגרת האנליטית האנליטיקאי מנסה להעביר למטופל מקצת מהמשמעות של להיות באנליזה, לא על ידי ההסברים על התהליך האנליטי, אלא על ידי כך שהוא מתנהג כאנליטיקאי. לשם כך אין מפיגים את המתח הפסיכולוגי (באמצעות חיזוקים, הצעות וכו) כאשר מטופל מתעקש לשאול שאלה אחר שאלה, אני אומר לו לעיתים קרובות "כי הוא מרגיש בוודאי כי יהיה מסוכן מדי לחכות ולראות מה יתרחש ביננו , כי במקום להמתין, נראה שהוא מנסה לדגום את העתיד באמצעות התשובות לשאלותיו, ובכך לעקוף את המתח הכרוך בהמתנה.

Slide 5

על הפגישה הראשונה אצל ג'ודי בק הטיפול הקוגניטיבי: יסודות ומעבר לכך ג'ודית ס. בק / 1995 (גילפורד ניו-יורק) מטרה מרכזית עבור המטפל הקוגניטיבי, היא ליצור את התהליך הטיפולי כך, שיהיה מובן גם למטפל וגם למטופל. כמו כן הוא צריך לשאוף לעשות את הטיפול כך שיהיה הכי יעיל שניתן. רוב המטופלים חשים יותר בנוח, כאשר הם יודעים למה לצפות מהטיפול, כאשר הם מבינים בבירור את תחומי האחריות שלהם ושל המטפלים, וכשיש להם ציפייה ברורה לגבי איך הטיפול יתקדם, גם במהלך כל פגישה בפני עצמה, וגם לאורך סידרה של פגישות טיפול.

Slide 6

מטרות ומבנה בפגישה ההתחלתית   לפני הפגישה הראשונה המטפל מראיין את הפציינט לצורך הערכת אינטייק. נחוצה בחינה דיאגנוסטית יסודית כדי לתכנן את הטיפול באופן אפקטיבי מכיוון שהפרעות מציר אחד ושניים (ב- DSM) יכתיבו כיצד ישתנה הטיפול הקוגניטיבי הסטנדרטי עבור הפציינט. תשומת לב לדרך הצגת הבעיות אצל הפציינט, לתפקודו באופן השוטף, לסימפטומים ולהיסטוריה עוזרת למטפל ליצור המשגה ראשונית ולנסח תכנית טיפול כללית. המטפל רושם את הנושאים שעל סדר-היום שהוא מעוניין לכסות בפגישה הראשונה על גיליונות-פתקים טיפוליים.  

Slide 7

המשך בק: מטרות ומבנה בפגישה ההתחלתית אם הפציינט חסר-תקווה ואובדני, המטרות והפורמט של הפגישה הראשונה וכן של שאר הפגישות, יותאמו לכך: חשוב ביותר להעריך את רמת-האובדנות של הפציינט, לגלות לגבי מה הפציינט כל כך חסר תקווה, ולערער את חוסר התקווה שלו. התערבות משברית הינה קודמת לכל, גם כאשר המטופל בסכנה מאחרים וגם כאשר הוא מסוכן לעצמו.

Slide 8

על הפגישה הראשונה אצל ג'ודי בק בדיקת "מצב אובייקטיבי" תוך כדי קביעת האג'נדה בפגישה הראשונית, המטפל עושה בדיקת-מצב-רוח-מהירה. בנוסף לדווח הסובייקטיבי השבועי של המטופל, קיימים שאלונים לדיווח עצמי אובייקטיבי:   (BDI) Beck Depression Inventory (BAI) Beck Anxiety Inventory BHS) Beck Hopelessness Scale )   שאלונים אלה עוזרים לפציינט ולמטפל לשמור על מסלול אובייקטיבי לגבי תפקודו של הפציינט . בחינה זהירה של טסטים אלו יכולה להאיר למטפל בעיות שהמטופל לא דיווח עליו מילולית. לדוגמא: בעיות שינה, ירידה בדחף המיני, תחושת כישלון, ורגזנות מוגברת.   אם לא ניתן להשיג את הטסטים האובייקטיביים, המטפל יכול לבחור להקדיש זמן בפגישה הראשונה כדי ללמד את הפציינט לספק אומדן לגבי מצב-הרוח שלו בסולם של מ-0 עד- 100.   ("חשבי על השבוע שעברת, בממוצע, מה הייתה מידת הדיכאון /חרדה/כעס וכו' על סקאלה של 0-100?, כש-0 אומר "אין בכלל" ו-100 אומר "הכי חזק שאי פעם חשתי"?")

Slide 9

על הפגישה הראשונה אצל ג'ודי בק בדיקת נטייה אובדנית המטפל סוקר בתמצות את הצגת הבעיה של המטופל, מגדיר לעצמו שהמטופל אינו בסיכון אובדני ושלא היו התפתחויות משמעותיות מאז שנלקחה הערכת האינטייק, ועוזר לפציינט לתרגם בעיות ספציפיות למטרות טיפוליות. אם המטופל נמצא בסכנה להתאבדות, או שיש לו מידע חדש חשוב למסור, או שיש לו קושי לציין ספציפית את הבעיות או המטרות, המטפל יקדיש לכך יותר זמן בשלב הזה של הפגישה ההתחלתית (וכך כמובן יוותר לו פחות זמן לנושאים אחרים).

Slide 10

על הפגישה הראשונה אצל ג'ודי בק המשך המטפל גם מדריך את הפציינט לפרט ספציפית מטרת שהיא כוללנית ("אני הייתי רוצה להיות מאושרת יותר..להרגיש יותר טוב") למונחים התנהגותיים. במקום לתת לדיון במטרות להשתלט על הפגישה, המטפלת מבקשת מהפציינטית לזקק את הרשימה כשיעורי-בית.  לבסוף היא מסכמת את מה שדיברו בפגישה עד כה, לפני שממשיכים הלאה.

Slide 11

על הפגישה הראשונה אצל ג'ודי בק הסברת הטיפול פציינטים, לעיתים קרובות נכנסים לטיפול עם הרעיון שהטיפול הוא מיסטי או בל-ישוער, ושהם לא יוכלו להבין את התהליך שבאמצעותו הם ירגישו טוב יותר. המטפל הקוגניטיבי, בניגוד לכך, מדגיש שסוג זה של טיפול הוא מסודר ורציונאלי, ושהפציינטים מרגישים טוב יותר, משום שהם מבינים את עצמם טוב יותר, פותרים בעיות, ולומדים כלים שהם יכולים להחיל על עצמם. המטפל ממשיך לחברת את הפציינט לתוך הטיפול בכך שהוא מקנה את המסר שהפציינט נוטל חלק באחריות ליצירת התקדמות בטיפול. לרוב הפציינטים, דיון מקוצר כמו זה שיוצג להלן יספיק.

Slide 12

בפגישה ההתחלתית, רצוי שהמטפל ייתן לפציינט אינפורמציה כללית של כמה זמן הוא צפוי להישאר בטיפול. לרוב הכי טוב להציע טווח, חודש וחצי עד ארבעה חודשים לרוב הפציינטים, למרות שיהיו כאלה שיהיו מסוגלים לסיים לפני זה (או שיצטרכו לעשות זאת בשל אילוצים כספיים או מגבלות הביטוח). פציינטים אחרים , במיוחד אלו עם קשיים פסיכולוגיים כרוניים או אלו שרוצים לעבוד על בעיות שמיוחסות להפרעות אישיות, עשויים להישאר בטיפול לשנה או יותר. רוב הפציינטים מתקדמים באופן משביע רצון בפגישות של אחת לשבוע, אלא אם הם מדוכאים, או חרדים באופן חמור, אובדניים, או צריכים באופן ברור יותר תמיכה.. לקראת סוף טיפול, פגישות יכולות להתרווח בהדרגה, כדי לתת לפציינט יותר הזדמנות לפתרון בעיות, לקבלת החלטות, ולהשתמש בכלים הטיפוליים באופן בלתי-תלוי.

Slide 13

על הפגישה הראשונה אצל ג'ודי בק דיבור על אבחנה רוב הפציינטים רוצים לדעת את הדיאגנוזה הכללית שלהם, שהם אינם מטורפים, ושהמטפל עזר לאחרים, הדומים להם, קודם, ושהוא אינו חושב שהם מוזרים. בד"כ עדיף להימנע מהתווית של "הפרעת אישיות" בדיאגנוזה. במקום זאת יותר טוב להגיד משהו כללי יותר ומשוחרר מהז'רגון, כגון: "זה נראה שהיית די מדוכא בשנה האחרונה ושיש לך כמה בעיות מתמשכות ביחסים". כמו כן רצוי לתת לפציינט איזו אינפורמציה התחלתית לגבי ההפרעה שלו. כך שהוא יכול להתחיל לייחס כמה מהבעיות שלו להפרעה שלו ובכך להפחית ביקורת-עצמית. התעתיק הבא מדגים איך ללמד פציינטים מדוכאים (וזה מצריך התאמה כמובן לפציינטים עם הפרעות אחרות).

Slide 14

איך להתנהג בפגישה ראשונה? Jeffrey Young The therapy relations start with forming a rapport with the patient Schema therapist are personal rather then detached and aloof The Therapist would be warm empathic and genuine

Slide 15

עוד על המפגש הראשון אצל יאנג המטפל יהיה קשוב לאינטראקציה הטיפולית כדי להעריך את הסכמות הלא אדפטיביות שהמטופל משתמש בהם בהתייחסותו למטפל. המטפל יקדיש זמן משמעותי בפגישה להסבר על שיטת העבודה בטיפול הן ברמה הקוגניטיבית, הבין אישית, החוויתית וההתנהגותית

Slide 16

ארנון רולניק על עמדת המטפל בפגישה הראשונה עבודה ישירה על הסימפטום עבודה אקספלורטיבית על האישיות העבר מסר כפול: –אנו יודעים הרבה על הבעיה שלך ועל דרכים אקטיביות להתמודד עימה. –אנו יודעים מעט, ועלינו למצוא ביחד מה הסיבה שאתה בשלב זה של חייך, מצאת את עצמך כל כך פגיע, וכל כך ללא יכולת ויסות עצמי. נעסוק כאן ביחד בלמידת שיטות self regulation, תוך כדי למידה על המקומות שהself שלך צריך להתמלא בהם. הגדרה זו תאפשר גם לאזן בין החלקים של המטפל האקטיבי (המלמד ומתרגל) לבין המטפל המקשיב שממתין לחומרים שיעלו מהמטופל

Tags: טיפול קוגניטיבי התנהגותי cbt ארנון רולניק

URL: