from thoughts to belief

+5

No comments posted yet

Comments

Slide 1

ממחשבות אוטומטיות לאמונות (ולסכמות) או איך טיפול קוגניטיבי מתחיל ללכת ביחד עם החשיבה הדינמית

Slide 2

מחשבות אוטומטיות תפיסות ואמונות שורשיות אמונות שורשיות מחשבות אוטומטיות

Slide 3

תפיסות/ אמונות בעוד מחשבות אוטומטיות מבוטאות, על פי רוב, במסרים מילוליים שאנו אומרים לעצמנו, התפיסות שלנו אינן כה ברורות. תכופות עלינו להסיק אותן מתוך המעשים שלנו. אם ננסה לתת הגדרות מילוליות לתפיסותינו, הן ישמעו בדרך כלל כך: "אם... אז..." או כך: "עליי ל...". לדוגמה, "אם אנשים יכירו אותי, הם יבינו עד כמה אני נתעבת וידחו אותי ויכאיבו לי". דוגמה אחרת "עליי להצטיין בכל דבר שאני עושה". תפיסה נוספת הקשורה באמונה הזאת היתה: "אם לא אעשה דברים בצורה מושלמת, אני לא בסדר". תפיסות פועלות כמו כללים, שמכוונים את מעשינו ואת ציפיותינו.

Slide 4

ברמה העמוקה ביותר של הכרתנו נמצאות האמונות השורשיות. אמונות שורשיות הן היגדים מוחלטים על עצמנו, על הזולת ועל החיים. דוגמה: בין האמונות השורשיות של מריסה על עצמה היו ההיגדים: "אני חסרת ערך"; "אני לא ראויה לאהבה"; "אני לא עומדת בדרישות". בין האמונות השורשיות שלה על הזולת היו ההיגדים: "בני האדם הם מסוכנים"; "בני אדם יפגעו בך"; "בני האדם הם רעים". היא האמינה, ש"החיים מלאים בעיות, שאי אפשר להתגבר עליהן".

Slide 5

סכמות – הגדרה של טארה גולמן סכמות הם הרגלים רגשים שנרכשו במהלך השנים. הרגלים אלו פועלים לעיתים קרובות מחוץ לתודעתנו. ולכן איננו מודעים לכך שאנו מופעלים על ידי סכמות אלו. כאשר אנו נתונים במערכת של פחדים או כעסים הכל נראה מחוץ לשליטתנו. אם נתרחק לאחור נזהה את סממני הסכמה שהפעילה את התגובות האמוציונאליות הללו.

Slide 6

מה מקורן של תפיסות ושל אמונות שורשיות? במקרים רבים מאוד אנו רוכשים אותן בילדותנו. התינוק מתחיל להבין את סדרי העולם על ידי ארגון חוויותיו בדפוסים המוכרים לו. לדוגמה, תינוקות בגיל מוקדם מאוד מעדיפים להתבונן בעיגולים ובמשולשים המסודרים בצורת פנים אנושיות מאשר בצורות גיאומטריות ללא סדר ברור.

Slide 7

התפתחותן של אמונות בשנה השנייה והשלישית לחייו הילד מתחיל לפתח שפה ולהשתמש בה לארגון חוויותיו ולמציאת ההיגיון שמאחוריהן. הילד רוכש ידע שמתבסס על ניסיונו, כגון: "כלבים נושכים" או "כלבים הם ידידותיים", וידע זה מכוון את התנהגותו (התרחק מכלב זר או התקרב אליו). ילדים לומדים כללים גם מהאנשים הסובבים אותם ("ילדים גדולים לא בוכים"; "תנורים הם חמים"). הכללים והאמונות שהילד מפתח, אינם בהכרח נכונים (לדוגמה, ילדים וגברים בכל הגילים אכן בוכים), אך לילד הצעיר אין עדיין את היכולת השכלית לחשוב בדרכים גמישות יותר. בעיני הילד, הכללים נראים מוחלטים. ילדה בגיל שלוש עשויה לחשוב: "אסור להכות", ולכעוס על אימה, כי האם הכתה על גבו של אחיה כאשר נחנק מחתיכת מזון. ילד בוגר יותר יכול להבין את ההבדל בין הכאה לשם פגיעה והכאה לשם הצלה

Slide 8

ברוב תחומי החיים אנו מפתחים אמונות וכללים גמישים יותר, ככל שאנו מתבגרים. אנו לומדים להתקרב לכלב שמכשכש בזנבו ולהתרחק מכלב שנוהם. אנו לומדים, שאותה התנהגות יכולה להיות "טובה" או "רעה" בהתאם לנסיבות. אך חלק מהאמונות שרכשנו בילדותנו, נשארות מוחלטות גם בבגרותנו. אמונות מוחלטות עשויות להישאר עמנו בבגרותנו, אם הן התפתחו מתוך נסיבות טראומטיות מאוד או אם ניסיון חיים מוקדם, מתמשך ועקבי, שכנע אותנו באמיתותן

Slide 9

מאחר שאמונות שורשיות עוזרות לנו לעשות סדר הגיוני בעולמנו בגיל כה צעיר, ייתכן, שלעולם לא נעלה בדעתנו לבדוק אם הן הדרכים היעילות ביותר להבנת חוויותינו בבגרותנו. במקום זאת, בבגרותנו אנו פועלים, חושבים ומרגישים, כאילו האמונות האלה עדיין נכונות במאה אחוז

Slide 10

Organizing principles” - Stolorow “Organizing principles” are what Stolorow et al call their affective schema, which constantly organize experiences: “The organization of the child’s experience is a property of the child-caretaker system of mutual interaction, and recurring patterns of intersubjective transaction within a developmental system give rise to principles that unconsciously organize subsequent experiences.”

Slide 11

Stolorow prefers ‘organizing principles’ to ‘transference’ and transference as an expression of the unconscious organizing principles  Transference is an organizing activity, inherently contextual and inherently intersubjective.

Summary: הרצאתו של ד"ר ארנון רולניק, על עבודת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדכאון וחרדה

Tags: cbt

URL: