Planujemy pracę w gromadzie, drużynie

0

No comments posted yet

Comments

Slide 1

Planujemy pracę w gromadzie, drużynie Kurs przewodnikowski

Slide 2

Po co piszemy plan? Plan pomaga dobrać cele odpowiednie do potrzeby zuchów czy harcerzy, z którymi pracujemy, a następnie je zrealizować. Praca bez planu spowoduje, że drużynowy nie będzie wiedział, co chciał osiągnąć przez poszczególne zadania, że jego praca stanie się chaotyczna, że zbiórki będą o niczym, że wciąż będzie improwizował. Należy pamiętać także o tym , że plan piszemy dla siebie, nie dla wizytacji lub, by go oddać w hufcu.

Slide 3

Czym jest plan pracy? planem naszych zamierzeń i programem ich realizacji; materiałem metodycznym; dokumentem historycznym;

Slide 4

Kilka zasad, o których należy pamiętać podczas pisania planu Nie decyduj o tym, co będą robić twoje zuchy i harcerze bez nich samych. Pamiętaj, by zadania były dostosowane do poziomu Twoich zuchów i harcerzy. Przypomnij sobie, co robiłeś z gromadą/drużyną w ubiegłym roku, na obozie, pomyśl też o przyszłej Akcji Letniej (tzw. ciągłość pracy).

Slide 5

Skąd czerpać pomysły do planu pracy? Plan pracy to zbiór pomysłów Twoich i twoich harcerzy albo zuchów. Ale plan pracy zawiera w sobie również elementy pomysłów z innych źródeł. Należy pamiętać o: potrzebach harcerzy, elementach metodyki, propozycjach władz ZHP, potrzebach środowiska, kalendarzu.

Slide 6

Z jakich elementów składa się plan pracy? 1.     Nazwa drużyny i miejsce działania Jest to wiadomość dla czytającego plan. Pamiętajcie, aby napisać, gdzie i kiedy odbywają się zbiórki gromady/drużyny.

Slide 7

Z jakich elementów składa się plan pracy? 2. Kadra drużyny Tu wpisujemy informacje o kadrze drużyny. Imię i nazwisko drużynowego i przybocznych oraz ich stopnie. Można także dodać więcej informacji, np. czy będzie uczestniczyć w danym roku harcerskim w jakimś kursie, czy szkoleniu, nr telefonu, itp. Im więcej danych, tym lepiej.

Slide 8

Z jakich elementów składa się plan pracy? 3. Charakterystyka drużyny Umieść tutaj informacje o gromadzie/drużynie: od kiedy działa, ile ma szóstek/zastępów, jakie mają nazwy, do których klas chodzą Twoje zuchy/harcerze, czy ma zuchówkę/harcówkę, sprzęt.

Slide 9

Z jakich elementów składa się plan pracy? 4. Obrzędowość Tutaj opisujesz wszystko, co dotyczy obrzędowości: rozpoczęcia i zakończenia zbiórek, okrzyk, piosenka totem/proporzec, szyk, pieczęć, kronika, skarbiec, może jakieś elementy w umundurowaniu ( znaczek naszyty na chustę), itp.

Slide 10

Z jakich elementów składa się plan pracy? 5.     Współzawodnictwo Jak wygląda współzawodnictwo w Twojej gromadzie/drużynie. Jaki przynosi skutek, na jakich płaszczyznach się odbywa, którą formę przybiera.

Slide 11

Z jakich elementów składa się plan pracy? 6.     Stopnie i sprawności Zapisz kto zdobywa jaką gwiazdkę/stopień i którą sprawność. Wyciągnij wnioski, czy wszyscy członkowie są zmotywowani do ich zdobywania. Zapisz swoje pomysły na wplatanie wymagań gwiazdek/stopni i sprawności na zbiórkach.

Slide 12

Z jakich elementów składa się plan pracy? 7.     Rada drużyny Zastanów się, jak dotychczas działała Rada Drużyny, czy było to dobre rozwiązanie, wyciągnij wnioski i ewentualnie napraw dostrzeżone błędy.

Slide 13

Z jakich elementów składa się plan pracy? Praca z zastępowymi Zastanów się jak wygląda Twoja praca z zastępowymi? Czy odbywają się zbiórki Zastępu Zastępowych. Może wraz z innymi drużynowymi podejmiesz działanie i przygotujesz kurs zastępowych.

Slide 14

Z jakich elementów składa się plan pracy? Zamierzenia wychowawcze i metodyczne Tu wpisujesz to, co chciałbyś osiągnąć w tym roku harcerskim, może będzie to zwiększenie działalności na rzecz hufca, a może chciałabyś aby Twoje zuchy/harcerze byli bardziej tolerancyjni wobec siebie. Wykorzystaj to, co napisałeś wcześniej o problemach, na jakim etapie jest Twoja drużyna, jak wygląda sprawa obrzędowości, współzawodnictwo.

Slide 15

Z jakich elementów składa się plan pracy? 10.     Harmonogram działań To spis i opis szczegółowych działań, jakie chcesz podjąć, by zrealizować założone cele. Jest to wykaz, co konkretnie chcesz robić z Twoimi zuchami/ harcerzami. Najlepiej przygotować go w formie tabeli, która w mig pozwoli Ci się zorientować, co należy przygotować, kto jest za to działanie odpowiedzialny. Tak sporządzony harmonogram pozwoli na opuszczenie jeszcze jednego punktu w planie pracy, jakim jest szczegółowy opis działań. Pamiętaj, aby umieścić tutaj plany na Akcje Letnią.

Slide 16

Co dalej? Do dzieła!!!

URL:
More by this User
Most Viewed