תולדות מערכת השמש

0

No comments posted yet

Comments

Slide 2

במערכת השמש שלנו 8 כוכבי לכת (בלועזית- "פלנטות") ביניהם כדור הארץ, עליו אנו חיים וכן את ירחיהם של כוכבי הלכת, אסטרואידים, שביטים ואובייקטים קטנים נוספים

Slide 3

מחקרים עדכניים בהם התגלו שרידים של יסודות הנוצרים אך ורק בליבות של כוכבים גדולים מאוד שהתפוצצו - כי הסביבה בה נמצאת השמש היא תוצר של מספר סופרנובות קרובות.

Slide 5

(קריסה כבידתית היא תהליך בו גרם שמיים מסיבי מתכווץ תחת השפעת הכבידה של עצמו). קוטרה של ערפילית זו הייתה אלפי יחידות אסטרונומיות (יחידה אסטרונומית היא יחידת אורך שימושית במדעי החלל. גודלה של יחידה אסטרונומית אחת הוא 149,597,870,700 מטרים, לצורך העניין בקירוב למרחק בין כדור הארץ לשמש.)

Slide 6

-יוסבר בעל פה-

Slide 1

עבודת חקר בפיזיקה תולדות מערכת השמש מגישים: חן שריקר, ירין ושילת רג'פורקר.

Slide 2

מערכת השמש - הגדרה מערכת השמש מכילה את השמש (כוכב), המוקפת על ידי כוכבי לכת קטנים יותר המכונים כוכבי לכת. כוכבי הלכת נעים במסלולים מעוגלים או אליפטיים וקבועים יחסית, 'מוחזקים' בכוח המשיכה של השמש.

Slide 3

מערכת השמש על פי תפיסה מודרנית והשערת הערפילית משוער כי מערכת השמש נוצרה לפני 4.6 מיליארד שנים מקריסה כבידתית של ענן מולקולרי )איזור קטן בערפילית היצירה( ייתכן שגלי ההלם שנוצרו מהתפוצצות הסופרנובות הביאו להיווצרות השמש.

Slide 4

סרטון הסבר: https://www.youtube.com/watch?v=tFLOsRSuW0E

Slide 5

היווצרות והתפתחות מערכת השמש: התאוריה הראשית היווצרות והתפתחות מערכת השמש - תאוריה 1 התאוריה פותחה על ידי עמנואל סוודנבורג בשנת 1734 והורחבה על ידי עמנואל קאנט בעת החדשה (1755). התאוריה נקראת ״השערת הערפילית״ והיא התאוריה המקובלת גם כיום להסבר התהליכים שהובילו להיווצרות מערכת השמש. על פי השערה זו, מערכת השמש נוצרה כתוצאה מקריסה כבידתית של ענן גזים המכונה ערפילית סולארית.

Slide 6

בשלב מסוים, הפרעה כלשהי , גרמה ללחץ רב על הערפילית הסולארית שדחף את החומר כלפי פנים. כאשר הכבידה שפעלה על החומר התגברה כלפי המרכז על לחץ הגזים שפעל כלפי חוץ, הערפילית החלה לקרוס במהירות. הערפילית התחממה בתהליך הקריסה כתוצאה מגידול בצפיפות והחלה להסתובב במהירות גבוהה. הערפילית הפכה ליותר ויותר שטוחה כתוצאה מהסיבוב ובמרכז הערפילית, איפה שרוב החומר התרכז, החלה להיווצר השמש. מענן של אבק וגזים נוצרו כוכבי הלכת. גופים סלעיים אחרים הפכו לכוכבי הלכת הארציים.

Slide 7

רחוק יותר נוצרה גם חגורת האסטרואידים והיא נוצרה מכיוון שהחומר בו לא הצליח להתמזג ולהפוך לכוכב לכת. רחוק מהשמש, מעבר לקו הכפור התפתחו ענקי הגזים. הם היו מסיביים מספיק כדי לשמור על ״האטמוספרה הראשונית״ של מימן והליום. מנגד, כוכבי הלכת הארציים שהיו קרובים יותר לשמש איבדו עם הזמן את המימן וההליום שלהם, ויצרו ״אטמוספרת משניות״.

Slide 8

היווצרות והתפתחות מערכת השמש - תאוריה 2 התאוריה פותחה ע"י פייר סימון לפלס בשנת 1796. בתאוריה, שיערו כי דווקא הערפיליות הפלנטריות )ענן גז פלזמה זוהר( הן הערפיליות שבהן נוצרים כוכבי הלכת. תאוריה זו פחות מקובלת כיום משום שכיום, ההשערה הכללית היא שדווקא הערפיליות המכונות "ערפיליות יצירה" הן מקום הלידה של מערכת השמש, לדוגמה, ערפילית אוריון וערפילית הנשר.

Slide 9

תודה על ההקשבה!

Summary: עבודת הגשה ט 7 2017

URL: