EXCEL

-1

No comments posted yet

Comments

Slide 1

EXCEL FORMÜLLERİ Hazırlayan EMRAH HAS Bilgisayar Öğretmeni

Slide 2

Excel Nasıl Açılır? BAŞLAT Programlar Microsoft Office Microsoft Office Excel seçeneklerine sırasıyla tıklanır.

Slide 3

Excel Nasıl Açılır?

Slide 4

Excel’i Tanıyalım FORMÜL ARAÇ ÇUBUĞU: Her Excel sayfasının harflerden oluşan sütun adresleri ve rakamlardan oluşan satır adresleri vardır. Böylece her hücrenin bir adresi bulunur. Bu adresler kullanılarak hesaplamalar ve bağlantılar oluşturulur.

Slide 5

Excel’i Tanıyalım ÇALIŞMA SAYFASI:   Bir Çalışma Sayfasında sütun ve satırların kesiştiği birime "Hücre" denir. Hangi hücre aktif halde ise "Formül Çubuğu" üzerinde bulunan "Hücre Adresi" bölümünde aktif olan hücre adı  yazar. Hücre içeriği de "Formül Çubuğu" üzerinde gözükür. Sol tarafta "Satır Numaraları" 1, 2, 3... biçiminde; "Sütun Başlıkları" ise  A, B, C ... biçimindedir.

Slide 6

Formül yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar: Türkçe karakter kullanılmaz. “ı,İ,ş,ö,Ö,ç,ü,Ü,ğ” gibi… Formül yazımına başlamadan önce eşittir işareti konulur. Örnek: =A1+A2 Birden çok hücre aralığındaki hücreler hesaplanmak istenirse : işareti kullanılır. Örnek: =Topla(A1:A9)

Slide 7

Formül yazılırken kullanılan işaretler + :Toplama işlemi için kullanılır. - :Çıkarma işlemi için kullanılır. * :Çarpma işlemi için kullanılır. / :Bölme işlemi için kullanılır.

Slide 8

Formül Kullanma Formül hazırlamak için hücreye önce "=" işareti girilir. Örnek olarak, A1 ve B1 hücrelerindeki iki sayıyı toplamak için yazılacak formülü hazırlayalım. Formülü C1 hücresine hazırlayacağız. Bunun için: 1.      C1 hücresine gelinir. 2.      Formülü   =A1+B1 şeklinde yazılıp, ENTER tuşuna basılır.

Slide 9

FORMÜLLER =TOPLA(A1:A12) Bir sütunda bulunan birden fazla hücrenin içeriğini toplamak için kullanılır. Yukarıdaki örnekte A1 hücresi ile A12 hücresi arasındaki tüm değerler toplanır.

Slide 10

FORMÜLLER =MAX(A1:A8) En büyük sayıyı bulmak için kullanılır. Yukarıdaki örnekte A1 ile A8 arasındaki hücrelerde "En Büyük" sayıyı bulur.

Slide 11

FORMÜLLER =MIN(A1:A8) En küçük sayıyı bulmak için kullanılır. Yukarıdaki örnekte A1 ile A8 arasındaki hücrelerde "En Küçük" sayıyı bulur.

Slide 12

BİTTİ Teşekkürler!

Slide 13

Tüm derslere ve sınıflara göre sınıflandırılmış eğitsel sunular için TIKLAYINIZ

URL: