SLAYT 3

+55

No comments posted yet

Comments

bosom (5 years ago)

vv

Slide 1

BİLGİSAYAR DÜNYASI ARALIK-2008

Slide 2

BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen; sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik bir makinedir. Bu işlemleri yaparken veriler girilir, işlenir, depolanabilir ve çıkışı alınabilir. Bilgisayar işlem yaparken hızlıdır, yorulmaz, sıkılmaz. Bilgisayar programlanabilir. Bilgisayar kendi başına bir iş yapmaz. Bilgisayarlar, Desktop (masaüstü), Laptop (dizüstü), Handpocket (el ve cep bilgisayarları) olmak üzere 3 tiptir.

Slide 3

BİLGİSAYAR DÜNYASI Bilgisayar Dünyası 2’ye ayrılır: * Donanım Sektörü * Yazılım Sektörü

Slide 4

DONANIM SEKTÖRÜ Bilgisayar ortamlarında kullanılmak üzere üretilen ve geliştirilen her türlü iç ve dış ünitenin imalatının yapıldığı firmaların bir araya gelerek oluşturduğu topluluktur.

Slide 5

BİLGİSAYAR DONANIMLARI Ekran (Mönitör) Klavye (Keyboard) Fare (Mouse) Hoparlör Web Kamerası Kulaklık Takımı Hand phone Yazıcı (Prınter) Tarayıcı (Scanner) Güç kaynağı Modem Kasa (Case)

Slide 6

EKRAN (MÖNİTÖR) Monitör, görüntü sergilemek için kullanılan elektronik ya da elektro-mekanik aygıtların genel adı. Monitör, bilgisayarın önemli çıktı aygıtıdır. Monitör, plastik bir muhafaza içerisinde gerekli elektronik devreleri, güç transformatörünü ve resmi oluşturan birimleri içerir. Monitörle bilgisayar arasındaki iletişimi ekran kartı sağlar.

Slide 7

MÖNİTÖR ÇEŞİTLERİ Crt Mönitör : Görünümü televizyon gibi oldukça büyüktür. Samsung veya Phılıps marka tercih edilmelidir. Lcd Mönitör: Dış görünümü Crt’den çok daha ince olup, göze daha az dokunur. CRT

Slide 8

KLAVYE (KEYBOARD) Tuştakımı ya da klavye (İngilizce: Keyboard) bilgisayarın en önemli giriş öğesidir. Üzerinde harfler, rakamlar, işaretler ve bazı işlevleri bulunan tuşlar vardır. Türkçe’ye özel iki tür tuş düzenlemesi vardır: F klavye ve Q klavye.

Slide 9

FARE (MOUSE) Klavyeden sonra bilgisayarda kullanılan en yaygın girdi aygıtıdır ve klavyeye nazaran daha basittir. Grafik arabirimi kullanılmaya başlandığından beri fare desteği programlar içine yerleştirilmeye başlanmıştır. Bilgisayar programlarının çoğu, özellikle Windows altında çalışan programlar fareye gereksinim duymaktadır. Farenin yaygınlaş-ması da Windows 95 işletim sistemi ile birlikte başlamıştır. Fareler mekanik ve optik olmak üzere 2 çeşittir.

Slide 10

HOPARLÖR Elektriksel sinyalleri insan kulağının duyabileceği ses sinyallerine çeviren elemanlara hoparlör denir. Hoparlörler çeşit ve özelliklerine göre ayrılırlar.

Slide 11

WEB KAMERASI Türkçe'ye web kamerası şeklinde çevrilen "WebCam" cihazları, yetenekleri sınırlı bir dijital video kamera olarak tanımlanabilir. Pahalı ve büyük bir dijital kameranın sunduğu bazı avantajlardan mahrum olan web kameraları, her şeye rağmen çok sayıda kullanıcının görüntü kaydı için yararlana-bilecekleri kullanışlı birer araçtırlar.İnternet üzerinden görüşme yapılmasını sağlar.

Slide 12

KULAKLIK TAKIMI Kulaklıklar ve mikrofonlar bilgisayara bağlanıp sesleri duymamızı ve kaydetmemizi sağlar. Hoparlör kullanmak yerine kulaklık, gizliliği olan dinlemelerde işe yarar. Mikrofon, bilgisayara ses kaydetmekte kullanılır. Kulaklık takımı, kulaklık ve mikrofonun birleşmiş halidir.

Slide 13

HAND PHONE Internet üzerinden ücretsiz olarak karşılıklı görüşmeye yarar.

Slide 14

YAZICI (PRINTER) Yazıcılar, bilgisayar ortamında üretilen şekil, grafik ve yazıların kağıda aktarılmasını sağlayan araçlardır. Bilgisayardaki çalışmaların sonuçlarının kağıda aktarılması gerektiğinde devreye giren bu birimler, PC dünyasında Dot-matris, lazer ve Ink jet olmak üzere 3 ana grupta toplanarak piyasaya sunulmuşlardır.

Slide 15

TARAYICI (SCANNER) Tarayıcılar, bir resmi veya metni dijital ortama yani bilgisayara sayısal olarak kaydeden cihazlardır. Kullanım amacına, hassasiyetine ve profesyonelliğine göre çeşitleri vardır. El tarayıcıları, taranacak dökümanın üzerinde el ile hareket ettirilerek tarama işlemini gerçekleştiren tarayıcılardır. El ile tarama yapıldığı için hassas ve net sonuçlar elde edilemez. Sadece dizüstü bilgisayarlar için modelleri mevcuttur. Masaüstü (flatbed) tarayıcılar, bunlar ev ve ofis kullanıcıları için tasarlanmış olan kullanımı kolay tarayıcılardır. Yaygın olarak kullanılan tarayıcı çeşidi budur.

Slide 16

GÜÇ KAYNAĞI Elektrik yükünün bağlı bulunduğu şebekede meydana gelen veya gelebilecek olan gerilim dalgalanmaları (çöküntüler, yükselmeler, ani değişikler), kısa veya uzun süreli kesintiler v.b. durumlarda yük bu değişimlerden hassaslığı oranında etkilenir. Özellikle sağlık, veri işleme, güvenlik gibi çok hassas yükler kesintilerden en fazla etkilenen gruplardandır. Örneğin bilgisayar beslemesindeki ani kesintiler kaydedilmemiş verilerin kaybolmasına neden olur. Ayrıca bu kesintilerin kayıtlı verilere de zarar verebileceği bir gerçektir. KGK şebekede meydana gelen parazitleri süzer ve kritik yükü etkilemeyecek hale getirir. Böylece yük şebekede oluşan her tür elektriksel gürültüden temizlenmiş enerjiyle beslenir.

Slide 17

MODEM Modemler, gelişmiş telefonlardır. Farklı yerlerdeki bilgisayarları, terminalleri, prınterleri uzun mesafelerden birbirlerine veya büyük sistemlere bağlamakta kullanılırlar. Modeminiz aracılığıyla gerçekleştireceğiniz iletişim, iş ve özel hayatınızı kolaylaştırmaya yöneliktir. Dosya transferi ile bilgi paylaşımı sağlayabilirsiniz. Modem ve bilgisayar sayesinde evinizden işyerinize bağlanıp çalışabilirsiniz. Bilgi hatlarını arayarak araştırma yapabilirsiniz. İnternete bağlanıp tüm dünyayı dolaşabilirsiniz. E-Mail sistemine sahip iseniz dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcıyla elektronik mektup alışverişi yapabilirsiniz. Aracı kurumlara bağlanıp borsa oynayabilir, eski dönem bilgilerini alabilirsiniz.

Slide 18

KASA (CASE) Bilgisayarın beynidir. Bilgisayarın çalışması için olması gereken tüm parçalara ev sahipliği yapar. İçerisindeki parçaları dışardan gelen etkilere karşı korur, içine yerleştirilen parçalara destek olduğu gibi onlar için askı görevi yapar.

Slide 19

KASANIN İÇ DONANIMI İşlemci (CPU) Anakart (Maınboard) Hafıza (Ram) Ekran Kartı Ses Kartı Tv-Fm kartı Ethernet kartı Fax-Modem kartı Disket Sürücüsü Card Reader Disk Ortamları Disk Bölümleri: Compact Disk, Sabit Disk (Hard Disk), Flash Disk.

Slide 20

İŞLEMCİ (CPU) Merkezi İşlemci Birimi (Central Processing Unit) Elektrik sinyalleriyle bilgisayarın hızlı çalışmasını sağlarken, bilgisayarın çalışması için ana temel kuralları önce sabit diske sabitler, sonra bilgisayarın her açılışında sabit diskten gerekli kuralları alarak hafızaya yükleyip bilgisayarımızın açılmasını sağlar.Daha sonra kullanıcının talimatı doğrultusunda istenilen bilgileri bilgisayar ekranına yansıtır. Intel marka işlemci tercih edilmelidir.

Slide 21

Anakart (Mainboard) Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Bir anakartın üzerinde işlemci, ram, ses kartı, ekran kartı, modem, ethernet, tv kartı, radyo kartı ve scsi kartı vb.. girebileceği yuvalar, klavye, sabit disk, flopy disk ve seri - paralel port denetçileri, ve bunlarin koordinasyonunu saglayan chipset'ler bulunur.

Slide 22

HAFIZA (RAM) RASTGELE ERİŞİMLİ HAFIZA (Random Access Memory) RAM bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar. RAM ve sabit sürücü temel olarak aynı bilgileri saklarlar, ancak işlemcinin RAM'deki bilgilere erişme ve onları işleme hızı, sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve onları işleme hızından çok daha büyüktür.

Slide 23

EKRAN KARTI Bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını, CRT monitörler, LCD monitörler ya da projeksiyon cihazları üzerinden bizim algılayabileceğimiz şekilde görüntülere dönüştüren bilgisayar parçasıdır.

Slide 24

SES KARTI Ses kartı anakarta takılan ve bilgisayarın ses kaydetmesini, işlemesini, ve çalmasını mümkün kılan bilgisayar parçasıdır.

Slide 25

TV-FM KARTI Zaman kaydırma fonksiyonu ile Tv yayınlarını geriye ileriye alıp tekrar izleme imkanı, Dijital video kayıt zamanlayıcı (PVR) özelliği ile istenilen saat ve günde kayıt imkanı, uzaktan kumanda,otomatik kanal tarama , teletext desteği 1600x1200 çözünürlüğe kadar resim yakalama, ebeveyn kanal kilitleme ve 16 kanal önizleme özelliği Fm Radyosunu doğrudan MP3 formatında kayıt imkanı,tam ekrana kadar ölçeklendirebilen özelliklere sahip bir karttır.

Slide 26

ETHERNET KARTI Ethernet bilgisayarlar arasında bir ağ oluşturmaya yarayan yöntemdir. Yani iki bilgisayar arasında iletişimi sohbeti sağlar. Maxımum kablo uzunluğu 150 m. dir.

Slide 27

FAX-MODEM KARTI Bilgisayarların telefon kabloları üzerinden lokal ya da genel ağlara bağlanmalarını sağlayan birimlerdir. Gelen faxları ekrana yansıtır, istendiğinde kağıda döker. Fax gönderir. Tele sekreter görevi yapar.

Slide 28

DİSKET SÜRÜCÜSÜ Bilgisayarın disketleri okuyan parçasıdır. Ancak günümüzde veri hacimlerinin büyümesi ve hemen her türlü yazılımın ya da verinin CD'ler ya da flash diskler aracılığıyla taşınması nedeniyle önemleri azalmıştır. Disketler ince ve esnek bir manyetik veri depolama ortamıdırlar ve genellikle kare ya da dikdörtgen bir plastik muhafaza içine yerleştirilmişlerdir.

Slide 29

CARD READER Kart okuyucusudur. Hafıza kartlarının ve Flash diskin takılıp bilgisayarda gerekli işlemin yapılmasını sağlar.

Slide 30

COMPACT DİSK (ÇIKARILABİLİR DİSKLER) CD ve DVD’lerin kullanılmasını sağlar. Bilgisayardaki bilgilerin bazılarını CD’ye kayıt etmeye ve de CD’den bilgisayara aktarmaya yarar. Aynı işlemi DVD içinde yapar, yalnız görüntü ekler. Disk ve disketler manyetik ortamlardır. CD ROM’lar, optik aygıtlardır.

Slide 31

SABİT DİSK (HARD DİSK) Bilgilerin kalıcı olarak depolanmasını sağlayan veri depolarıdır. Yani bilgilerin kayıtta arşivde tutarak, PC’lerin kapatılıp açıldığında verilerin kaybolmamasını sağlar. Samsung marka tercih edilmelidir.

Slide 32

FLASH DİSK Bilgisayardan istenilen dosya, klasör veya programları yükler, yine içerisinde kayıtlı bilgilerin bilgisayara yüklenmesini sağlar.Veri transfer aracıdır. İstenildiğinde Flash Disk, içerisindeki kayıtlı bilgiler silinip tekrar kullanılabilir. Kingston marka tercih edilmelidir.

Slide 33

YAZILIM SEKTÖRÜ İşlemcilerin gönderdiği kuralları kağıda göre hazırlayan firmalar topluluğudur. Yazılım sektöründe programlar üretilir. Yazılım Sektörü 3’e ayrılır: * Yönetici-Sistem Programları (ana temel kurallar), * Hizmet-Uygulama Programları (Mesleki paket programlar), * Uygulama-Geliştirme Programları (Programcılar yeni yazılımlar geliştirirler.)

URL: