yapraklar

0

No comments posted yet

Comments

Slide 1

YAPRAKLAR

Slide 2

Yaprak Nedir? Bitkinin gövde ve dallarına bağlı, çoğunlukla yassılaşmış yeşil renkli geniş organdır. Fotosentez yapar. Yaprakların dizilişi, alacakları güneş ışığını engellemeyecek şekildedir.

Slide 3

Yaprağın Görevleri Fotosentez yapmak. Solunum yapmak. Terlemeyi sağlamak.

Slide 4

Yaprağın Kısımları YAPRAK AYASI: Yaprağın geniş, yassı ve yeşil renkli kısmıdır. TOMURCUK: kını ile dal arasında bulunur. YAPRAK KINI: Yaprak sapını gövdeye bağlayan şişkince kısımdır. KULAKÇIK: Yaprak kınına bağlı, yaprağa benzeyen kısımdır.

Slide 5

Yaprak Çeşitleri AYALARINA GÖRE: Basit ayalı: Y. Ayası tek parçadır. Bileşik ayalı:Y. Ayası çok parçalıdır. DAMARLARINA GÖRE: El şeklinde damarlı Ağ damarlı Paralel damarlı

Slide 6

KENARLARINA GÖRE: Düz kenarlı Dişli kenarlı Parçalı/bölümlü kenarlı DALDAKİ DİZİLİŞLERİNE GÖRE: Karşılıklı diziliş Sarmal diziliş Halkalı diziliş Rozet diziliş

Slide 7

Farklılaşmış Yapraklar DEPO YAPRAK: Besin veya suyu depolayan yapraklardır. DİKEN YAPRAK: Su kaybını önlemek için yapraklar diken şeklini almıştır.

Slide 8

SÜLÜK YAPRAK: Tutunabilmek için yapraklar uç kısmında sülük şeklini almıştır. KAPAN YAPRAK: Böcekleri ve diğer canlıları yakalayabilmek için yapraklar kapan şeklini almıştır.

Slide 9

BİLEŞİK AYALI BASİT AYALI

Slide 10

AĞ DAMARLI EL ŞEKLİNDE DAMARLI PARALEL DAMARLI

Slide 11

PARÇALI/BÖLMELİ KENARLI DÜZ KENARLI DİŞLİ KENARLI

Slide 12

KARŞILIKLI DİZİLİŞ SARMAL DİZİLİŞ

URL: