Jan Paweł II w Szczecinie

+1

No comments posted yet

Comments

Slide 2

Program wizyty Jana Pawła II 10:00 Przylot samolotem na lotnisko w Goleniowie i przelot helikopterem na lotnisko Szczecin-Dąbie. 10:30 Przejazd Ojca Świętego z lotniska na Jasne Błonia w Szczecinie. 11:00 Powitanie Ojca Świętego na Jasnych Błoniach. Msza Św. Papieska z homilią skierowana do rodzin i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. 13:30 Przejazd Parkiem Kasprowicza na plac budowy Wyższego Seminarium Duchownego. 13:45 Wmurowanie kamienia węgielnego pod powstające Seminarium Duchowne. 16:00 Wyjazd z Seminarium do Bazyliki Katedralnej. 16:30 Spotkanie w Bazylice Katedralnej pw. św. Jakuba. Nabożeństwo słowa Bożego i przemówienie papieża do kleryków całej Polski. 17:00 Wyjazd na lotnisko Szczecin-Dąbie, przelot helikopterem do Goleniowa i odlot samolotem.

Slide 3

Przebieg wizyty papieskiej w Szczecinie Na lotnisku w Goleniowie o godzinie 10:20 Papieża Jana Pawła II witali ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Kazimierz Majdański oraz przedstawiciele władz Szczecina. Godzinę później 700 tysięcy wiernych, na Jasnych Błoniach, u stóp ołtarza wzniesionego na tle Pomnika Czynu Polaków, oczekiwało przyjazdu papieża. Rozpoczęła się Msza Święta. Jan Paweł II zwrócił się do zgromadzonych z prośbą o odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Po udzieleniu błogosławieństwa Ojciec Święty podziękował wiernym za udział w spotkaniu liturgicznym. W pierwszym na Pomorzu Zachodnim seminarium diecezji szczecińsko-kamieńskiej dokonał wmurowania kamienia węgielnego. O godzinie 16:00 Jan Paweł II przybył do Szczecińskiej bazyliki katedralnej. Papież wygłosił homilię skierowaną do wszystkich seminarzystów w Polsce. Na zakończenie ofiarował szczecińskiej katedrze kielich mszalny i wygłosił przemówienie.

Slide 4

Główne przesłanie Homilia na Jasnych Błoniach Papież powiedział m.in., że: „Małżeństwo- to wspólnota życia. To Dom. To Praca. To troska o dzieci. To także wspólnota radości i rozrywka” Ojciec Święty przypominał przy tym słowa Św. Pawła mówiące o wzajemnych relacjach (rodzice-dzieci).

Slide 5

Tło społeczno-religijne i znaczenie wizyty Papieska wizyta z 1987 r. była niezwykle istotna dla mieszkańców Szczecina. Zanim Szczecin przywitał papieża Jana Pawła II, trzykrotnie witał Karola Wojtyłę – biskupa i Kardynała, choć większą wagę do tych odwiedzin zaczęto przykładać dopiero po niespodziewanym wyniku konklawe z 1978r.

Slide 6

POMNIK Pomnik papieża Jan Pawła II – znajduje się w Szczecinie na Jasnych Błoniach, naprzeciw pomnika Czynu Polaków. Monument, którego powstanie zainicjował Urząd Miasta w Szczecinie, mający ok. 4 metrów wysokości i ważący ok. 6 ton, został odsłonięty 18 czerwca 1995 roku.

Slide 7

Zakończenie wizyty na Ziemi Szczecińskiej Podczas porzegnania dostojnego gościa, na lotnisku w Goleniowie wojewoda szczeciński Stanisław Malec wręczył papieżowi wizerunek pomnika Czynu Polaków ze słowami: „ Żegnam Waszą Świątobliwość w imieniu wszystkich Szczecinian i jestem przekonany, że wizerunek trzech Orłów, symbol naszego trwania na ziemi ojców znajdzie miejsce w sercu papieża Polaka”. Ojciec Święty położył obie ręce na wizerunku pomnika mówiąc: „ Ja pod tym pomnikiem mszę Św. odprawiłem”. Po czym żegnając się z przedstawicielami władz szczecińskich Jan Paweł II powiedział: „Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb”.

Slide 8

Prezentację przygotowali: Szymon Bieganik Kamil Walkowiak Albert Miszkin Patryk Jurek Uczniowie klasy 2e Gimnazjum nr 14 w Szczecinie

Summary: Jan Paweł II w Szczecinie

URL: