apikal rezeksiyon

+6

No comments posted yet

Comments

Slide 1

APIKAL REZEKSIYON

Slide 2

Apikal Rezeksiyon nedir? Kökün apikal parçasinin kesilip alinmasi ve periapikal iltihabi ve nekrotik dokunun veya ufak çapli radiküler kistin ortamdan uzaklastirilmasi islemidir.

Slide 3

Endikasyonlari Anatomik sorunlar Protetik gereklilikler Horizontal kök kirigi sonrasi apikal bölüm nekroze olduysa Yabanci cisimler Kanal tedavisine bagli sorunlar Kanal tedavisiyle iyilesmeyen veya genisleyen periapikal lezyonlar Hasta vaktinin sinirli oldugu durumlarda Sinüs ameliyatinda veya çene kemiginin diger operasyonlarinda kök ucu açiga çikmissa

Slide 4

Kontrendikasyonlar Idiopatik kanal tedavisi basarisizliklari Yalnizca kök kanal tedavisiyle sonuç alinabilecekse Anatomik zorluklar Kron kök orani Rezeksiyon bölgesinde enfeksiyon varsa Periodontal sorunlu lükse dislerde Travmatik oklüzyonlu dislerde Kökün 1/3 ünü asan lezyon varliginda Fraktür apikal üçlüyü asmissa apikal üçlünün koronalinde kanal perforasyonu Sistemik sorunlar

Slide 5

Sistemik sorunlar; Akut enfeksiyon varligi Kontrol edilemeyen iyilesmeyi geciktiren hastaliklar Kan hastaliklari Antikoagülan tedavi gören veya görmüs hastalar Hemanjiom gibi lezyonlarin o bölgede yer almasi Fokal enfeksiyon kaynagi varsa Mental retardasyon

Slide 6

APIKAL REZEKSIYON Tek seansta kök kanal tedavisi ve apikal rezeksiyonun yapilmasi; ? Görüs alani genis,tek seansta tedavinin sonlanmasi ? Kanama sonucu diste renklenme,kanal dolgusunun niteliginin bozulmasi Kök kanal tedavisi ve apikal rezeksiyonun ayri seanslarda yapilmasi ? Temiz cerrahi çalisma alani,duvarlara iyi adaptasyon

Slide 7

TEKNIK Anestezi: Vazokonstrüktörlü anestezik solüsyon kullanilmasi cerrahi alanda kanamayi azaltir ve anestezi süresini uzatir.

Slide 8

INSIZYON Dört çesit insizyon çesidi vardir. Intrasulkuler insizyon Submarginal insizyon Semilunar insizyon Vertikal insizyon

Slide 9

-kole ile insizyon arasinda 5 mm'lik yumusak doku bandi birakilmalidir. -insizyonun yan sinirlari rezeksiyon yapilacak dis ile iki taraftaki komsu disleri içine alacak sekilde planlanmalidir -kemik temasi alinmali ve mukoza ile periost zedelenmeden kaldirilmalidir.

Slide 12

KEMIGIN KALDIRILMASI Mukoperiostal lambo kaldirilir. Kemigin yumusak oldugu bölge sondla aranir. Büyük periapikal lezyonlarda kök açiga çikmis olabilir. Preparasyon yerini saptayamadigimiz durumlarda kemik kaldirilir,radyoopak cisim konulur,radyografi alinir. Kemik rond frezlerle firça darbesi tarzinda hareketlerle ve irrigasyon altinda kaldirilir.

Slide 16

YUMUSAK DOKUNUN KALDIRILMASI Periradiküler küretaj düz veya açili kemik küretleri ya da periodontal küretlerle yapilir. Kök ucunun kesilmesinden önce ya da sonra yapilabilir. Doku örnegi formalin çözeltisi ile biopsiye gönderilir. Genis lezyonlu dislerin küretajinda komsu dislere ve anatomik olusumlara dikkat!

Slide 19

KÖK UCUNUN REZEKSIYONU Görüs netligi saglamak amaciyla kök ucu egimli kesilmelidir. Ancak kök ucunun çok egimli kesilmesi daha çok dentin tübülünü açiga çikarir. Rezeksiyon açisini belirleyen faktörler; kökün egimi, kurvatürü, kök sayisi, kemigin kalinligi, kökün kemik içindeki konumudur.

Slide 22

Kök ucu 2 sekilde rezeke edilir. Birinci yol: Kök ucu açiga çiktiktan sonra mezyodistal yönde frezlenerek kesilir.Apeksten baslayarak koronale dogru devam edilir. Ikinci yol: Kesilecek kök ucu miktarina önceden karar verilir.Apikal kisim tek parça halinde çikarilir.Biyopsi istendiginde bu yol kullanilir.Anatomik olusumlara yakin köklerde de bu yöntem uygulanir.Ancak bazen gereginden fazla madde kaldirilmasina sebep olur.

Slide 23

Bu islemler yapilirken gözönünde bulundurulmasi gerekenler Cerrahi alana giris ve görüs alani Kökün pozisyonu ve anatomisi Ilave kanal varligi ve pozisyonu,ilave kök bulunmasi Kesilen kök yüzeyi yapisi,kanal sayisi ve iliskileri Retrograd kanal doldurmak için gerekli alan Perforasyon varligi ve lokalizasyonu Alveol içinde kök kirigi varligi Anatomik faktörler

Slide 24

Irrigasyon altinda rezeksiyon yapilmazsa ve tungsten karbid frezler yerine çelik frez kullanilirsa daha kalin bir smear tabakasi olusur.Bu da istenmeyen bir durumdur.

Slide 26

RETROGRAD DOLGU PREPARASYONU Kök kanal dolgusunun kalitesi kanal dolgu patinin çözünmesi ya da kanal anostomozlarindan dolayi ideal olmayabilir.

Slide 27

Retrograd dolgu, Protetik restorasyonlara zarar verilmesi istenilmeyen durumlarda, Pulpanin kalsifikasyon veya kirik alet vb sebeplerle tikandigi durumlarda, Dens in dente benzeri anomalilerde, Fosfat siman ile önceden doldurulmus,bosaltilmasi durumunda perforasyon olasiligi olan dislerde yapilir.

Slide 28

Kök ucunun retrograd yoldan doldurulabilmesi için yapilan preparasyonda özel dizayn edilmis ultrasonik aletler kullanilabilir. Küçük,açili tipleri bu islem için uygundur. Kolay sekillendirme ve irrigasyon sayesinde etkin temizlik saglarlar. Ancak bazi arastirmalar kök ucunda mikroçatlaklar olusturabilecegini göstermistir.

Slide 29

Kök ucu serum fizyolojik ile yikandiktan sonra kurulanir.Kurulamadan önce kök ucunun sitrik asitle yikanmasi tartismalidir.

Slide 30

KÖK UCUNUN DOLDURULMASI Doldurmaya baslamadan önce kavite izolasyonu saglanmalidir.Bunun için; Vazokonstrüktörler Bone wax(kemik mumu) Kollagen bazli ürünler:CollaCote,Avitene,SuperStat Kollagen bazli olmayan ürünler:Surgicel,Oxygel,Gelfoam Ferrik sülfat içerenler:Asrigedent,Cut-Trol,ViscoStat.

Slide 31

Ideal bir kök ucu dolgu materyali; Biyouyumlu olmali Radyoopak olmali Adeziv olmali Çözünürlügü az olmali Kullanimi kolay olmali Antibakteriyel olmali

Slide 32

KÖK UCU DOLGU MATERYALLERI AMALGAM(zinc-free) SUPER EBA IRM CIS DENTIN BONDLU KOMPOZIT REZIN DIAKET MTA

Slide 33

AMALGAM Amalgamin geç donma süresi kontaminasyonuna izin verir. Korozyon olusur. Dokular için steril olmayan civa ortama girmis olur. Bu sebeplerden dolayi alternatif yöntemler gelistirilmistir.

Slide 34

SUPER EBA Yüksek sikistirma ve gerilme kuvveti Nötral Ph Düsük çözünürlük Kan kontaminasyonundan minimal düzeyde etkilenir.

Slide 35

IRM ZOE simanin rezinle desteklenmis halidir. Yüksek toz/likit oraninda hazirlanirsa retrograd dolgu materyali olarak kullanilabilir.Bu durumda; Yerlestirme zamani kisalir. Doku sivilarindaki çözünürlük ve toksisitesi azalir.

Slide 36

CIS Kimyasal baglanirlar. Biyouyumlulugu iyi. Antibakteriyel özelliktedir. .

Slide 38

DENTIN BONDLU KOMPOZIT REZIN Minimal toksisite Nemsiz ortamda kullanilmali. Arastirmalarda amalgamdan daha iyi oldugu bulunmus.

Slide 39

DIAKET Örtüleme kapasitesi yüksek Kök ucu dolgu maddesi olarak kullanilan diaketin kanal pati olarak kullanilan diaketin toz/likit oranindan fazla olmali

Slide 40

MTA(MINERAL TRIOXIDE AGGREGATE) Biyouyumlulugu iyi Örtücü özelligi iyi Kan kontaminasyonundan etkilenmez

Slide 41

OPERE YERIN KAPATILMASI Doku flebinin repozisyonundan önce aksettirilen dokunun alti,çevreleyen kemik ve periradiküler kemik kavitesinde debris varligi kontrol edilmeli,MTA'nin kök ucu dolgusu olarak kullanildigi yerler hariç operasyon yeri serum fizyolojikle yikanmali Sonra doku repoze edilip primer iyilesme için dikis atilir.

Slide 42

Dikis atmadan önce flep yerlestilerek parmak basinci uygulanmasi önerilir. Bu sekilde kan pihtisinin kalinligi azalir,fibrin formasyonu baslar ve kaldirilan doku ile altta kalan doku arasinda baglanti saglanmaya baslanmis olur.

Slide 43

POST OPERATIF RADYOLOJIK IYILESME Operasyon bölgesi kapanmadan bir film alinir. Filmde dikkat edilmesi gereken noktalar: Geriye kalan rezeksiyona ugramamis kök yapisi var mi? Kök uçlari dogru olarak doldurulmus mu? Operasyon bölgesinde yayilmis radyopak materyal var mi? Kök ucu dolgu materyali maxsiller sinüsün ya da mandibular kanalin içine itilmis mi? Klinik olarak görülmeyen bir kirik var mi?

Slide 44

Apikal rezeksiyon uygulanan hastalar belli araliklarla kontrol edilir.Bir hafta sonra dikisler alinir ve hemen post operatif dönemde 3,6,12 ve 24. aylarda filmler alinir.Bu filmler ile kemiklesme hizi kontrol edilir.Ameliyattan sonra iki yil bulgu vermeyen semptomsuz disler basarili kabul edilir.

Slide 45

Apikal rezeksiyonun basarili olabilmesi için kanal tedavisinin iyi yapilmasi,kök ucu patolojisinin iyi temizlenmesi,dise okluzal travma gelmemesi ve komsu dislerin zarar görmemesi gerekir!!!

Slide 46

Apikal rezeksiyonun basarisina kisa dönemde radyografiyle karar vermek yanlis olur.Kemiklesmenin radyolojik görüntüsü 6-12 ay süresinde tamamlanir.Hatta büyük lezyonlardan geriye kalan kavitelerde saglikli skar dokusu uzun süreli radyolusent görüntü verebilir.Bunun için apikal rezeksiyonun basarisina daha çok klinik bulgulara göre karar verilmelidir.

Slide 47

Apeks civarinda sislik,agri,pü akintisi lezyonun tekrarladiginin habercisidir. Basarisiz apikal rezeksiyon vakalarinda yeniden periapikal küretaj uygulanir.

Summary: apikal rezeksiyon

Tags: www.mirliva.com

URL:
More by this User
Most Viewed