חברה מתוקנת על הירח- מורשת -שרון ,ניר, שי, משה, בר

0

No comments posted yet

Comments

Slide 1

עבודת הגשה – החברה שלנו על הירח מגישים: ניר פורמן, שי גורושין, שרון גורדון, משה קלימוביצקי ובר פורטנוי. תאריך הגשה: 1/6/2012 המורה: אתי קורנברג

Slide 2

חברה מתוקנת על הירח השם שבחרנו לקבוצה שלנו הוא: "ציונים על הירח" בחרנו את השם הזה מפני שישר על פי השם שלנו, אנחנו רוצים להבעיר מסר יהודי, הושפענו מהוגי הדעות בארץ ובעולם לכן הבאנו את רעיונותיהם לירח. בנוסף, אם אנחנו הראשונים שבאים לירח כדי ליצור חברה מתוקנת אז עלינו להשאיר רושם על האחרים שיבואו לשם ולגרום להם להצטרף לחברה שלנו.

Slide 3

מהו היחס/המקום למסורת היהודית בחברה שלנו ? לדעתנו היחס למסורת היהודית בחברה שלנו הוא גם איך שאנו בונים את המקום. המקום יראה את היחס בין המסורת היהודית לבין איך שבנינו את החברה שלנו. וצריך לבנות כמה שיותר בתי כנסת שיראו את הקרבה לדת.

Slide 4

החברה שלנו ! מה תהיה החברה שלנו ? החברה שלנו תהיה בנויה משוויון זכויות, כלומר החברה תהיה כעיקרון יהודית אך כל מי שירצה להשתייך לדת אחרת דעתו תתקבל בברכה. אין אנו מכריחים אף אחד להיות כפוף לרצון האחר, כל אחד יכול לעשות מה שברצונו, העיקר שהוא לא פוגע או מפריע לזולת.

Slide 5

תקנון החברה תקנון החברה שלנו יהיה בנוי מחוק אחד עיקרי שהוא: "עשה כרצונך בתנאי שלא תפגע או תפריע לאחר" מזה נובעים כל החוקים הבסיסיים שלנו, כגון: אל תרצח,אל תגנוב וכו'...

Slide 6

חגים ומועדים החגים והמועדים שיהיו בחברה שלנו ימשיכו להיות אותו דבר כמו בחברה היהודית בכלל. זאת הדת שלנו ואלו החגים שיהיו אצלנו. אנחנו בכל זאת נותנים לכל אחד לקיים את החגים בדרך שלו. כל אחד הביא איתו מהמקום שלו את הדרך שבה הוא מקיים את החג.

Slide 7

יום מנוחה מפני שאנחנו חברה יהודית אז די מובן מאליו בשבילנו שיום המנוחה יהיה יום שבת, אך אנו רוצים לשנות בו כמה דברים, והם: לפי החוק, במדינת ישראל ליהודי אסור לעבוד בשבת, רק למי שלא יהודי מותר. אנו רוצים לעשות שיום המנוחה יהיה יום רשות, כלומר, לא חובה לעבוד ביום הזה, אבל מי שרוצה,זכותו.

Slide 8

ערכים ודרכי התנהגות בחברה שלנו, דרכי ההתנהגות והערכים הם בעצם המשכיות של התקנון, אך גם יש ערכים שלא כלולים בתקנון משום שזה לא חוק. הערכים שצריכים להיות אצל האדם הם בעצם לתת כבוד לאחר, ולכבד את הדרך שלו. אסור לנו לאסור למישהו לעשות משהו כל עוד זה לא מפריע ולתת לכל אדם את השקט שלו. יש כמה ערכים שאנו רוצים לקיים בחברה שלנו ואין אותם בחברה הישראלית כיום. למשל, לא ללכלך! בישראל אנשים נוהגים לזרוק וללכלך את הרחוב בו הם גרים או מסתובבים, זה לא מכובד וזה מציג אותם לרעה. צריך להתנהג כמו אנשים מתורבתים שיש להם דרך ארץ.

Slide 9

ניבים ופתגמים חיפשנו וחבשו על המון ניבים ופתגמים עד שמצאנו את הבא: "ארבע מידות באדם . האומר : שלי שלי ושלך שלך- זו מידה בינונית, ויש האומרים - זו מידת סדום. שלי שלך ושלך שלי - עם הארץ. שלי שלך ושלך שלך- חסיד , שלי שלי ושלך שלי - רשע." פירוש: המשפט הזה אומר בעצם שיש ארבע סוגים של אנשים. "שלי שלי ושלך שלך" זה בעצם בן אדם שלא מצפה לקבל כלום, ואומר, אנחנו חיים עם מה שיש. "שלי שלך ושלך שלי" הו בן אדם שהוא רוצה לנסות דברים חדשים, להתחלק עם האחר ולארות מה יש עוד בעולם. "שלי שלך ושלך שלך" זה אדם שהוא נדיב יותר מדי, הוא מוכן לתת הכל לבן אדם כדי שיהיה לו טוב. "שלי שלי ושלך שלי" אדם שהוא רע, רוצה רק לעצמו לא חושב על אחרים. הוא חושב רק מה טוב בשבילו. יש אנשים שונים בעולם, בחברה שלנו אנו רוצים שיהיו אנשים טובים, כלומר הכל חוץ מה- "שלי שלי ושלך שלי" משום שזהו אישיות רעה. אנחנו בכל זאת כתבנו את זה במשפט כדי להראות שיש גם רוע.

Slide 10

הוגי דעות שני הוגי הדעות שבחרנו הם: רבי שמעון בן גמליאל ואנטואן דה סנט אכזופרי. רבי שמעון בן גמליאל אומר - הוא אומר שעל שלושה דברים עומד העולם. על הדין, האמת והשלום. זה בעצם מה שאנחנו מחפשים בחברה שלנו. אנו רוצים שיהיה שלום בחברה שלנו ושלכולם יהיה טוב. אנחנו לא צריכים שקרים, משפטים לא צודקים ואי שלום. אנטואן דה סנט אכזופרי – הוא אומר: איך בונים סירה ? בכך שלוקחים את האנשים שיש בהם אהבה אחד לשני והכמיהה לים הגדול. כך גם בונים חברה, בונים אותה מאנשים שרוצים להיות בה ויש את האהבה בניהם. ככה יהיה טוב בחברה וזה מתקשר לכל מה שכתבנו עד כה בעבודה.

Slide 11

החברה שלנו לעומת החברה הישראלית כיום החברה הישראלית כיום היא לא מסודרת. כל אחד עושה מה שהוא רוצה בלי לשאול אם זה מותר או אסור. יש המון מקרי רצח, ודברים לא טובים שקורים. החברה שלנו צריכה להיות בדיוק ההפך, הרי החוק שלנו הוא "עשה כרצונך, כל עוד אתה לא פוגע באף אחד אחר" וזה בכלל לא מה שקורה במדינת ישראל. זהו ההבדל העיקרי בין החברה שלנו לחברה הישראלית.

Slide 12

דעות והתלבטויות במהלך העבודה במהלך העבודה היו לנו המון התלבטויות בקשר למה לכתוב. בהתחלה משהו אחד רצה לא לעשות את החוק שבתקנון שלנו, אך בסוך החלטנו שזה הדבר המתאים ביותר. בעיקרון לכולנו הייתה השקפת עולם דומה, ושיתפנו פעולה בעבודה.

URL: