חברה מתוקנת בירח

+7

No comments posted yet

Comments

Slide 1

מסורת יהודית בחברה מתוקנת אניטה רסקין יעל ספיר טל סולומון אורית ספוז'ניקוב

Slide 2

תקווה קראנו לחברה שלנו בשם "תקווה". בחרנו בשם זה כדי לעודד שלום ותקווה ולהראות שכולם מגובשים. השם מתאר אופטימיות ושמחה. השם אמור ללכד את העם ולהביא לכל אחד תקווה משלו. בעיר שלנו לכל אחד תהיה זכות וכל אחד יוכל לקבל את מבוקשו אם יחפוץ בכך. חשוב לעודד את העם כדי שהם יוכלו לעזור גם לנו. השם מעודד את התקווה לחברה מושלמת כל אחד והחברה המושלמת שלו ואם כולם יהיו אופטימיים אז נוכל ליצור את החברה המושלמת שלנו. בנוסף, בכל שפה לשם הזה יש משמעות שונה, כלומר, השם הזה מלכד בין החברות השונות שבעולמנו. לדוג': בשפה האנגלית, תקווה זה hope, אשר הקיצורים של זה אומר Help Other People Everywhere, כלומר, לעזור לאנשים אחרים בכל מקום, אמרה זו מעודדת את הרצון להתנדב ולעזור לאנשים אחרים בכל מצב שהוא.

Slide 3

לבטים ודילמות במהלך הכנת העבודה התעוררו כמה קשיים. לכל אחת הייתה דעה שונה, השקפות שונות. היו לנו לבטים בבחירת שם החברה. כל אחת רוצה להוסיף קצת ממנה אך לא תמיד אנו מסכימות על דבר מסוים אך כדי לבנות צריך להתפשר, לוותר, לעזור ולהקשיב לאחר. לפי דעתנו חשוב מאוד שלכל אחת תהיה דעה משלה מפני שאם לכולן דעה משותפת לא נוכל לראות נקודת ראייה חדשה, ולא נוכל מתוך הרעיונות של כולם להרכיב רעיון משותף שיהיה מורכב מכל הרעיונות ויהיה רעיון שכולם יאהבו כל אחד בדרך שלו ונוכל לשתף פעולה זו עם זו.

Slide 4

מסורת בחברה החדשה שלנו נדבוק במסורת היהודית אך נוסיף קצת מעצמנו ומהחברה העולמית: המסורת היהודית חשובה לנו מאוד אך בד בבד נרצה להוסיף מעצמנו ולהראות כיצד חברה מתוקנת נראית בעינינו, אנו מקוות שכך יראה העתיד- עתיד ורוד ומלא באהבה ושלום. המסורות שלנו ישלבו חלקים מה"אני" של כל אחת. המסורת חשובה לעם, ולכל אדם בנפרד ובדרך שונה. חשוב לשמר את המסורת היהודית ולכבד אותה מפני שעליה גדלנו ועל פי הכתוב המסורת שלנו היא דרך לחברה מתוקנת ואם כולם יעמדו בה וינהגו כפי הרשום והנדרש נוכל להפוך לחברה טובה, משגשגת וחדשה.

Slide 5

הבדלים בחברות ההבדל בין החברה המתוקנת שלנו לעומת החברה כיום היא שהחברה היהודית אינה נמצאת בשלום ויש המון מלחמות. בחברה שלנו דוגלים בטבעיות ובשלום. הילדים בחברה שלנו מתחילים ללמוד בגיל צעיר במסגרות מיוחדות אשר מטפחות שלום, אהבה, ידידות ואחווה. בנוסף, יש הרבה מקרי אלימות במהלך היומיום בחברה הישראלית, החברה שלנו דוגלת נגד אלימות ורוצה למנוע זאת בדרכים שונות, כמו: פעולות גיבוש, טיולים, הרצאות וכדומה. בנוסף, בחברה שלנו כל אחד יכול להביע את דעתו ולקבל מענה לדעתו. חשוב שלכל אחד יהיה זכות להביע את דעתו. אנו נדגול בשלטון דמוקרטי אך לא כמו בארץ מפני שחשוב שיהיה מנהיג אחד שילכד את כולם ושהמדינה לא תתפלג לקבוצות.

Slide 6

ימי מנוחה בחברתנו יהיו 2 ימי חופש. אנו רוצים שהילדים והמשפחות שלהם יוכלו להיות יותר ביחד ומגובשים וגם שיהיה להם קצת חופש מהלימודים ושהם ירצו לבוא ללימודים ולא כי זהו חוק חינוך חובה. לתלמידים יהיה פעם בשבוע פעילות לימודית בטבע. ופעם בשבוע פעילות ספורטיבית ובשאר הימים ימי לימודים רגילים. אנו רוצים שחברתנו תעודד ספורטיביות אך לשלב גם פעילות שכלית ומחשבתית. חשוב לשלב בין שני הדברים כי הם המרכיבים החשובים בחיינו: ספורט תורם לבריאות הגופנית אך ללא הפעלת המוח ולימודים החברה לא תוכל להתפתח ואנו נחזור לימי עברו.

Slide 7

חגים ומועדים אנו רוצים שהחגים יישארו כמו שהם מפני שחשוב לנו מאוד להקפיד על המסורת היהודית ולשמור על מצוות וחוקי התורה. אך נרצה להוסיף מספר מנהגים שראינו שהם פועלים לגיבוש החברה ואנו אהבנו אותם: 1.נרצה להוסיף את יום האהבה מפני שביום זה כולם מביאים מתנות ומביעים את רגשותיהם. 2.נרצה להוסיף את יום הספר מפני שהספרים חשובים מאוד להרחבת אוצר המילים ולידע הכללי. בנוסף ספרים הם דרך נעימה ונחמדה והרבה יותר בריאה להעביר את הזמן מאשר טלוויזיה ביום זה ידונו ברבי המכר וכל ילד יצטרך להביא את הספר האהוב עליו ולספר עליו. 3.בנוסף יום נוסף שנרצה להוסיף הוא יום הנתינה בו הילדים ילכו למעונות ולמקומות כדי לעזור לאנשים הם יביאו מוצרים שהם אינם צריכים ויתרמו אותם בארגונים מיוחדים.

Slide 8

תקנון בחברתנו, על מנת להיות חלק מהחברה, יש צורך להסכים לתקנון המביע את כללי ההתנהגות והערכים הבאים: *אדם אשר רוצה להיות חלק מחברת ה"תקווה" צריך להוכיח שהוא מתאים אליה ע"י הסכמה לכללי ההתנהגות, ולהראות רצון לדגול במה שחברתנו דוגלת ותומכת. *יש צורך לתת לכל אחד זכות להביע את דעתו להשיג את מבוקשו אם הוא חפץ בכך. *חופש- פירושו יכולת כל אדם לעשות כל דבר שאינו מזיק לזולת. *מקור השלטון נובע אך ורק מן האומה. שום גוף או יחיד אינו יכול להשתמש בסמכות שלטון שאינה נובעת מן האומה. *זכות הקניין הוא זכות קדושה שאין לפגוע בה- אין לשלול אותו משום אדם, אלא אם יתברר כחוק, כי הדבר נחוץ לצורכי הציבור ויינתן פיצוי הוגן. *מטרתה של כל התאגדות פוליטית היא השמירה על זכויותיו הטבעיות והבלתי מתבטלות של האדם, הזכויות האלה הן: החופש, הקניין, הביטחון וההתנגדות לדיכוי. *מכיוון שחברתנו דוגלת ותומכת במנהגי התורה, יש צורך לקיימם ובנוסף לקיים את עשרת הדיברות (אל תרצח, אל תנאף, שמור את יום השבת לקודשו כבד את אביך ואת אימך). *אסור לשלול מאחרים את הזכות לחיים, כלומר, אסור לרצוח. *אסור לפגוע באחרים גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית.

Slide 9

ערכים ודרכי התנהגות החברה שלנו מושתת על כמה ערכים: שלום, תקווה, עזרה לזולת, אופטימיות ושמחה, איחוד וגיבוש בין החברות השונות בעולם ושמירה על הסביבה. אלימות אינה יכולה לישב דבר, לכן, אסור לפעול באלימות כלפי אחרים מבחינה פיזית ונפשית. שיתוף פעולה שמחה איחוד וגיבוש

Slide 10

ניבים ופתגמים " אדם נחוש אף פעם אינו מאבד תקווה, ותמיד יש לו סיבה לקוות." "התקווה איננה במה שאדם בודד אומר. התקווה היא במה שכולם עושים." " אין בכוחו של אדם לעקור מתוך ליבו את התקווה לעתיד טוב יותר. " " אין תקווה שלא מעורב בה פחד, ואין פחד שאין בו תקווה. " "אדם חייב לבסס את תקוותו על עצמו בלבד." "דבר אינו גורם לייאוש כה גדול כמו אי יכולתנו למצוא סיבה כדי לקוות." "לחיות ללא תקווה משמעו לחדול מלחיות." "לפעמים מתוך ייאוש פורצת תקווה."  " "לקוות משמעו להיות מאושר."

Slide 11

הוגי דעות אנו מתבססים על דעותיו של הוגה הדעות רמב"ם, כי תקנון החברה שלנו מתבסס על דעותיו, ואנו דוגלים בערכים שהמשניות של הרמב"ם מקדם. בעצם, התקנון שלנו מתבסס על הערכים והשלום. בחברה שלנו אנו מתייחסים בכבוד לכל העמים והדתות, ומתאמצים שלא ישררו מלחמות, ובכללי אנו בעד השלום .אנו מתאמצים בחברתנו שלא יהיה רעב, וכל אדם ואדם יהיה זכאי לזכויות שהוא רשאי להן כמו : הזכות ללמידה, שיהיה אוכל בביתו. אנו במיוחד מתחברים למשנה הבאה: "ובאותו הזמן לא יהיה שם לא רעב ולא מלחמה ולא קנאה ותחרות— שהטובה תהיה מושפעת הרבה, וכל המעדנים מצויים כעפר. ולא יהיה עסק כל העולם, אלא לדעת את ה' בלבד" משום שהחזון התייחס ליום שלא יהיה בו רעב או בארץ כי כאשר אנשים רעבים הם כועסים ויש יותר נטייה לאלימות ולכעס אך אם כולם יהיו שבעים האנשים לא יכעסו ולא תהיה יותר אלימות וכעס שנוצרו מרעב וכל מה שיהיה חשוב ויעסקו בו הוא לעבוד את ה' ולהקשיב לחוקיו. כך אנו מקווים שיהיה בחברתנו.

Slide 12

המשך אנו מתחברים גם להוגה הדעות רבן שמעון בן גמליאל שאומר : על שלושה דברים העולם עומד: על הדין, ועל האמת, ועל השלום, שנאמר: "אמת ומשפט שלום שיפטו בשעריכם". (זכריה ח, טז) עפ"י המשנה העולם מתבסס על שלושה דברים, על דין, על אמת ועל השלום, וככה גם החברה שלנו. על הדין, לזכות את הזכאי ולחייב את החייב, על אמת, שאיש לא שקר, ועל שלום, שלא יהיו מלחמות, המשנה מתארת ומגדירה את הדברים עליה חברתנו מתבססת, ולפי דעתנו כל חברה מתוקנת צריכה להתבסס על שלושת הדברים האלו.

URL: