מצגת אולטרסאונד

0

No comments posted yet

Comments

Slide 1

אולטרסאונד, או בעברית: על-שמע, הם גלי קול בעלי תדר גבוה, מעל לתדר הניתן לשמיעה של האדם גלי האולטרסאונד הם בעלי ארך גל קצר יותר מגלי קול רגילים . כאשר גלי אולטרסאונד פוגעים בגופים קטנים , הם חוזרים אחורה וכך יוצרים הד , שאפשר לקלט אותו וכך ללמד על הגוף שבו הם פגעו . לעמתם , הגלים הארכים של גלי קול רגילים עוקפים את הגוף שבו פגעו וממשיכים בדרכם    כאשר גלים אלו משודרים לעבר עצם מסוים הם נקלטים בחלקם ומוחזרים בחלקם לעבר המשדר אך בעוצמות שונות .. הגלים המוחזרים למשדר עוברים פענוח מיוחד באמצעות מחשב ומתורגמים לתמונה בה ניתן לראות את העצמים השונים. מכשיר האולטרסאונד כולל מחשב מרכזי לעיבוד הנתונים, צג טלוויזיה להצגת התמונה ויחידת משדר המשדרת את גלי הקול הקולטת אותם חזרה אולטרסאונד, או בעברית: על-שמע, הם גלי קול בעלי תדר גבוה, מעל לתדר הניתן לשמיעה של האדם גלי האולטרסאונד הם בעלי ארך גל קצר יותר מגלי קול רגילים . כאשר גלי אולטרסאונד פוגעים בגופים קטנים , הם חוזרים אחורה וכך יוצרים הד , שאפשר לקלט אותו וכך ללמד על הגוף שבו הם פגעו . לעמתם , הגלים הארכים של גלי קול רגילים עוקפים את הגוף שבו פגעו וממשיכים בדרכם    כאשר גלים אלו משודרים לעבר עצם מסוים הם נקלטים בחלקם ומוחזרים בחלקם לעבר המשדר אך בעוצמות שונות .. הגלים המוחזרים למשדר עוברים פענוח מיוחד באמצעות מחשב ומתורגמים לתמונה בה ניתן לראות את העצמים השונים. מכשיר האולטרסאונד כולל מחשב מרכזי לעיבוד הנתונים, צג טלוויזיה להצגת התמונה ויחידת משדר המשדרת את גלי הקול הקולטת אותם חזרה אולטרסאונד, או בעברית: על-שמע, הם גלי קול בעלי תדר גבוה, מעל לתדר הניתן לשמיעה של האדם גלי האולטרסאונד הם בעלי ארך גל קצר יותר מגלי קול רגילים . כאשר גלי אולטרסאונד פוגעים בגופים קטנים , הם חוזרים אחורה וכך יוצרים הד , שאפשר לקלט אותו וכך ללמד על הגוף שבו הם פגעו . לעמתם , הגלים הארכים של גלי קול רגילים עוקפים את הגוף שבו פגעו וממשיכים בדרכם    כאשר גלים אלו משודרים לעבר עצם מסוים הם נקלטים בחלקם ומוחזרים בחלקם לעבר המשדר אך בעוצמות שונות .. הגלים המוחזרים למשדר עוברים פענוח מיוחד באמצעות מחשב ומתורגמים לתמונה בה ניתן לראות את העצמים השונים. מכשיר האולטרסאונד כולל מחשב מרכזי לעיבוד הנתונים, צג טלוויזיה להצגת התמונה ויחידת משדר המשדרת את גלי הקול הקולטת אותם חזרה

Slide 2

זמן ביצוע הדמיית איברים באולטרסאונד נשלחת קרן של גלים על-קוליים בתדרים של 2-10 מגה הרץ. גלי הסאונד נתקלים בהתנגדות כשהם פוגשים את הגבול בין שיכבה מוצקה לשכבה נוזלית ולהיפך, ומחזירים את האות בהתאם למכשיר הקליטה. זמן ביצוע הדמיית איברים באולטרסאונד נשלחת קרן של גלים על-קוליים בתדרים של 2-10 מגה הרץ. גלי הסאונד נתקלים בהתנגדות כשהם פוגשים את הגבול בין שיכבה מוצקה לשכבה נוזלית ולהיפך, ומחזירים את האות בהתאם למכשיר הקליטה.

Slide 3

בים   גל הקול סונר מאפשר זיהוי ואפיון גופים תת מימיים באמצעות שיגור גלי קול לתוך המים ומדידת ההד המוחזר מגופים אלה .כך השתמשו כדי למצוא דגים בים דרך ספינות ברפואה בשימוש רפואי,שמים על הגוף מתמר ששולח גלי קול בתדר גבוה שעוברים דרך הרקמות אבל רק בחלק הם מוחזרים. הגלים המוחזרים נקלטים בבחון שנמצא ליד המתמר. תכונות גלי הקול המוחזרים משתנות לפי הצפיפות של החומר שאותו פוגשות קרני האולטרסאונד. הם עוברים שנוי לאותות חשמליים ואז הם מתורגמים לתמונה בטלויזיה. ליולדות-הבדיקה משמשת להערכת גודל ומין העובר, מצבו הרפואי, מספר העוברים המצויים ברחם, כמות מי שפיר ומבנה השילייה המזינה את העובר. בכל מיני מקומות בגוף(בטן,צואר,שד) אפשר לראות שכל האיברים הפנימיים מתפקדים כראוי וגם אפשר לבדוק אם יש גידולים, ואם יש את מקורם. לב- בדיקת מבנה הלב, מדידית גודל העליות והחדרים של הלב, תקינות מסתמי הלב וזרימת הדם דרך העליות והחדרים. מדוע מניחים ג'ל נוזלי על בטן הנבדקת ? האוויר אינו מעביר טוב של גלי הקול ולמעשה מונע את מעבר גלי הקול. נוזל הג'ל לעומתו מעביר מצוין את גלי הקול וגם מונע כניסה של אויר בין המתמר לעור הנבדקת. בטבע יש עטלפים המשדרים גלי אולטרסאונד קצרים הפוגעים בגופים הסובבים את העטלף וחוזרים אליו בצורת הד. כך העטלף יכול לנווט ולמצוא את הטרף שלו בחושך. ניקוי עששת טיפול שכולל הסרה של רובד חיידקי השן ואבנית מפני השטח של השיניים תוך שימוש בציוד אולטרה סאונד. המטרה היא חיסול הגורמים האחראיים למרבית בעיות החניכיים והשיניים.

Slide 1

אולטרסאונד ושימושיו ליאור אלקסלסי וליאור לוזון

Slide 2

אופן פעולת האולטרסאונד

Slide 3

שימושי האולטרסאונד

Slide 4

הטקסט שלך כאן הטקסט שלך כאן אולטרסאונד

URL: