שימוש בגלגלות בימינו =]

0

No comments posted yet

Comments

Slide 2

גלגלת היא מכונה פשוטה העשויה מגלגל עם ציר קבוע וסביבו כרוך חבל, רצועה או שרשרת. ישנם שני סוגי גלגלות: גלגלת נייחת: משנה את כיוון הכוח. גלגלת נייחת מחוברת באופן קבוע ומאפשרת שינוי בכיוון הכוח אך לא מקנה יתרון מכני. כלומר, כדי להרים חבילה צריך להפעיל כוח כמו משקל החבילה. גלגלת ניידת: מאפשרת להפעיל פחות כוח מהמשקל שצריך להרים. גלגלת ניידת לא מחוברת באופן קבוע למבנה , אך היא מקנה יתרון מכני ומחלקת את הכוח לשניים, אבל היא מאריכה את הדרך. אם נבנה מערכת של גלגלות נצטרך להפעיל פחות כוח כדי להרים חבילה ולעבור דרך יותר ארוכה.

Slide 4

*בגלגלת, תוך התעלמות מהחיכוך והאלסטיות של החבל, המאמץ שבו היא מושכת את החבל שווה למשקל המטען.

Slide 6

האנשים הרוצים לשאוב מים מהבאר מושכים את החבל התלוי על הגלגלת וכך מכוונים את הדלי אל תוך הבאר, על מנת לשאוב מים, ומחוצה לו, על מנת לקבל אותם.

Slide 7

כאשר המעלית עולה למעלה, מה שמושך אותה הוא בעצם גלגלות- בציר המעלית, מסביבה, יש גלגלות וחבלים המופעלים בלחיצת הכפתור להזמנת המעלית. כאשר הכפתור נלחץ, החבלים נמתחים והגלגלות  מושכות את המעלית כלפי מעלה או מטה. כאשר עולים למעלה החבלים נמתחים כלפי מטה, וכאשר יורדים למטה החבלים נמתחים כלפי מעלה. המאמץ שמפעילות הגלגלות שווה למשקל המעלית והאנשים שבתוכה. על כן, המאמץ גדול מאוד ולשם כך החבלים חזקים מאוד.

Slide 8

כאשר דג נתפס בפיתיון, החבל מתחיל להימשך כלפי מטה, כי הדג מנסה לגרור את עצמו חזרה לים. בחכה יש גלגלת - ממש מתחת למאחד האדם בחכה. כאשר החבל נמשך למטה, הדייג מגלגל את הגלגלת בעזרת ידית המוצמדת אליה, וכך נמשך החבל חזרה אליו עד שהדג יוצא מעל פני המים והאדם יכול לנתקו מן הפיתיון. ככל שהדג שוקל יותר, המאמץ שנאלץ להפעיל יהיה גדול יותר.

Slide 9

כאשר רוצים להרים את הדגל אל התורן, הדבר נעשה בעזרת גלגלת.  חבל המחובר לתורן נמשך ע"י האדם, עובר מסביב לשתי גלגלות - אחת בראש התורן ואחת בתחתיתו, והדגל מורם. (בדומה להרמת הדגל בימי זיכרון) החבל נקשר לתורן עצמו על מנת להחזיק את התנוחה של הגלגלות ולמנוע מהדגל להתגלגל חזרה מהתורן החוצה.

Slide 1

שימוש בגלגלת בימינו :) מגישות: נל לוגסי ועדן גרינשטיין כיתה: ח'7

Slide 2

אז מהי בעצם הגלגלת...? :)

Slide 3

http://www.youtube.com/watch?v=LiBcur1aqcg

Slide 5

מהן שימושי הגלגלת בימינו...? :)

Slide 10

הסוף :)

Summary: עבודה בפיזיקה - שימוש בגלגלות בימינו. מגישות - נל לוגסי ועדן גרינשטיין.

URL:
More by this User
Most Viewed
Previous Page Next Page
This user hasn't uploaded any other presenations yet.
Previous Page Next Page