צעצועים וכוחות פיזיקליים

+2

No comments posted yet

Comments

Slide 2

סביבון הוא צעצוע המסתובב על צירו, המשמש בקרב היהודים בעיקר כמשחק מסורתי לחג החנוכה. הסביבון מקבל תנע זוויתי התחלתי ( גודל פיזיקלי  המודד תנועה סיבובית - כיוון(ציר הסיבוב) ו"כמות" התנועה) באמצעות סיבוב התחלתי, וממשיך להסתובב ("לרקד") הודות לחוק שימור התנע הזוויתי(מערכת בה לא פועלים כוחות חיצוניים והכיוון ו"עוצמת" התנועה של אותו גוף נשמרת) והודות למידת החיכוך הקטנה שיש לסביבון עם המשטח עליו הוא מסתובב, מכיוון שהוא רוקד על חוד דק. משך סיבובו של הסביבון תלוי במספר גורמים: 1.    המהירות הזוויתית ( מהירות הסיבוב של גוף והיא קבועה עבור גוף קשיח חופשי)הראשונית הניתנת לו. 2.    מידת החיכוך שלו עם המשטח עליו הוא מסתובב.

Slide 3

ניתן להסביר את מומנט ההתמד במילים פשוטות : כדי לסובב כדורסל, למשל, על חוד מחודד צריך להשקיע הרבה פחות מאמץ מאשר כדי לסובב כדור באולינג באותה מהירות. יהיה הרבה יותר קל לעצור כדורסל שכבר מסתובב מאשר כדור באולינג שמסתובב באותה מהירות. באותה מידה, צריך לבעוט בכדור באולינג הרבה יותר חזק מאשר בכדורסל כדי לגרום לו להתקדם במהירות מסוימת. ההסבר לתופעה הוא שהמסה של כדור הבאולינג הרבה יותר גדולה. מומנט ההתמד תלוי בכמה גורמים: - התפלגות מסה. - מרחק אנכי מציר הסיבוב - היא מסת הגוף מומנט ההתמד (מדד להתנגדות של גוף לשינוי במהירות הזוויתית )שלו באופן יחסי למסתו - ככל שמומנט ההתמד שלו גדול יותר, כך תישמר מהירותו לאורך זמן רב יותר. סביבון גבוה יחסית יוכל להתמיד בסיבובו פחות מאשר סביבון שטוח יותר בו רוב המסה מפוזרת רחוק יחסית מציר הסיבוב.

Slide 4

יו-יו הוא צעצוע הבנוי משתי דסקיות שוות בגודלן, העשויות מפלסטיק, עץ או מתכת, ומחוברות זו לזו בציר, שסביבו מלופף חוט. כוחות פיזיקליים: כדי לשחק ביו-יו יש לתפוס את החוט בקצהו החופשי ולהטיל את היו-יו הרחק מהגוף בתנועה חלקה. הסיבוב שבציר גורם לתופעה גירוסקופית שמאפשרת למטיל היו-יו להחזירו לכף ידו על ידי מספר משיכות מגוונות.

Slide 5

על פי חוקי ניוטון, לכל מסה ישנה תכונה לשמור על מצבה הקודם. למשל אם אנחנו רוצים להזיז גוף מסוים אנו מפעילים עליו כוח. בשביל לעצור את הגוף הזה אנו מפעילים כוח נוסף מהכיוון הנגדי. אם כוח שני לא יופעל הגוף ימשיך לנוע. גירוסקופ הוא בעצם דיסקית המסתובבת על פני מסגרת חלקלקה. הדסקית אינה משנה את כיוון הסיבוב שלה ואת זווית הסיבוב שלה ולכן על מנת לשנות את זווית הסיבוב של הדיסקית צריך להפעיל כח. נניח שאנחנו מחזיקים גירוסקופ במטוס והמטוס בפתאומיות סוטה מהמסלול. הדיסקית אמורה לשנות את הזווית שלה יחסית לכדור  הארץ בגלל שהמטוס שינה את הזווית שלו יחסית לכדור הארץ. מכיוון שהדיסקית המסתובבת נעה על פני מסגרת חלקה, ההתנגדות של הדיסקית לשינוי מצבה תגרום לכך שהיא תחליק על פני המסגרת. כלומר, הדיסקית נשארת תמיד באותה זווית, בעוד שהמסגרת שעוטפת את הדיסקית משנה את מצבה בהתאם לתנועת הגוף.

Slide 1

צעצועים וכוחות פיזיקליים אייר דורון ושירז קרופניק ח-7

Slide 2

סביבון

Slide 3

מומנט ההתמד

Slide 4

יו-יו

Slide 5

תופעה גירוסקופית ציר הגירוסקופ נשאר קבוע במרחב, בלי קשר למיקום המסגרות החיצוניות. גירוסקופ בנקיפה

URL:
More by this User
Most Viewed
Previous Page Next Page
עבודה בפיזיקה
עבודה ב...
 
 
 
Previous Page Next Page