הגלגלת- שימושה במתקני חדר כושר

0

No comments posted yet

Comments

Slide 2

גלגלת היא מכונה פשוטה המורכבת מגלגל בעל דפנות משני צדדיו המקנות אחיזה לחבל. הגלגלת תוארה לראשונה על ידי ארכימדס שחי בין השנים 287 – 212 לפנה"ס. הגלגלת היא אחת משש המכונות הפשוטות (לצד המישור המשופע, הגלגל, המנוף, הטריז והבורג). הגלגלת מאפשרת, בעזרת חבל והפעלת כוח, להרים משאות שונים. שימוש אחד של הגלגלת הוא לשנות את כיוון התנועה של המשא. למשל, כאשר אדם ימשוך חבל כלפי מטה, המשא יעלה למעלה. שימוש חשוב של הגלגלת הוא הפחתת הכוח הדרוש להרמת המשא - באמצעות עיקרון היתרון המכני.

Slide 3

סוגי הגלגלות הם: גלגלת קבועה -הגלגלת קבועה ורק החבל נע. גלגלת נעה - החבל קבוע בקצה אחד והגלגל נעה. גלגלת מרכבת - שילוב של גלגלת קבועה עם גלגלות נעות. גלגלת נייחת: משנה כיוון של כוח. גלגלת נייחת מחוברת באופן קבוע למבנה, ומאפשרת שינוי בכיוון הכוח, אך אינה מקנה יתרון מכני כלומר, כדי להרים את החבילה יש להפעיל כוח כמשקל החבילה. גלגלת ניידת: מאפשרת להפעיל פחות כוח מהעומס אותו יש להרים. גלגלת ניידת אינה מחוברת באופן קבוע למבנה , אך היא מקנה יתרון מכני ומחלקת את הכוח לשניים(בהנחה שמסת הגלגלת והחבלים זניה וחסר כוח חיכוך בציר הסיבוב), חסרונה שהיא מאריכה את הדרך. אם נבנה מערכת של גלגלות נצטרך להפעיל פחות כוח בכדי להרים את החבילה ולעבור דרך יותר ארוכה. ההבדל בין גלגלת נייחת וניידת לבין גלגלת נעה, קבועה ומרכבת הוא שגלגלת ניידת היא בעצם גלגלת קבועה, והגלגלת הניידת היא בעצם גלגלת נעה, אך גלגלת המרכבת היא שילוב של שני הגלגלות- נייחת וניידת.

Slide 4

הסיבה שיש צורך בגלגלת במכשיר כושר זה, הוא כדי להקל על מרים המשקולות בעת ההרמה ולשנות את כיוון פעולת הכוח. איך מתקן זה עובד? המשקולות של המתקן, מחוברות בחבל ארוך, אחת על השנייה, והחבל עובר על הגלגלת. חבל זה מסתיים עם שתי ידיות, בהן האדם אשר משתמש במתקן מושך בכדי להרים את המשקל, כמובן שניתן להתאים את המשקל לפי היכולות שלך. מה השימוש של הגלגלת במתקן זה? תפקידה של הגלגלת הוא בעצם לעזור לאדם המשתמש במשקולות אלה, שבמקום שירים את משקולות אלה ידנית, דבר הדורש מאמץ רב, השימוש בגלגלת מפחית בשימוש הכוח הניתן למשקולות אלה.

Slide 5

המונח רווח כוח או מערכת רווח כוח מתייחס לכל מערכת שניתן להפעיל בה כוח גדול על ידי שימוש במערכת תמסורת . מערכות כאלה ממירות כוח גדול למרחק קצר בכוח קטן למרחק גדול. גלגלת היא מתקן המשנה את כיוון החבל. אם נניח שאין חיכוך בגלגלת, יהיה פשוט לחשב את הכוחות הפועלים עליה. נבחן את החבל העובר בגלגלת. מכיוון שגלגלת רק גורמת לחבל לשנות כיוון ואינה משפיעה על המתיחות, החבל משנה את הכיוון, ועובר בגלגלת ללא הפרעה. ברור מכך, שהמתיחות לכל אורך החבל הינה שווה. כלומר, המתיחות בחבל בשני צידי הגלגלת - זהה.נראה זאת בעזרת דוגמה: אם תלויה על הגלגלת משקולת של 10Kg ,היא מפעילה על החבל כוח של 10Kg. לכן, כדי להחזיק אותה תלויה ללא תזוזה, יהיה על האדם האוחז בחבל למשוך אותו בכוח של10Kg. נשים לב כי על מנת להרים את המשקולת מרחק מסוים, יש למשוך את הגלגלת מרחק זהה. על כל מטר שהגלגלת עולה, החבל המושך מתקדם במטר אחד.

Slide 1

הגלגלת- שימוש במתקני כושר מגישה עופרי נחמני

Slide 2

הגלגלת http://www.youtube.com/watch?v=LiBcur1aqcg

Slide 3

סוגי הגלגלות

Slide 4

גלגלת במתקני חדר כושר

Slide 5

רווח בכוח- גלגלת

URL:
More by this User
Most Viewed
Previous Page Next Page
This user hasn't uploaded any other presenations yet.
Previous Page Next Page