MEDZIAI

+79

No comments posted yet

Comments

Slide 1

ggg MEDŽIAI Ar pažįsti medžius? Parengė vyr. mokytoja Dalia Razmislevičiūtė

Slide 2

TIKSLAS Supažindinti su medžio sandara, savybėmis; pagal kamieną, lapus, žiedus ar vaisius pažinti ir pavadinti artimiausioje aplinkoje augančius medžius. Skatinti vaikų domėjimąsi gamta. 2

Slide 3

UŽDAVINYS Gebės atpažinti ir pavadinti surastą medį, žinos jo sandarą, pagrindines savybes. 3

Slide 4

4 Įminkite mįslę Su liemeniu, bet be krūtinės, su širdimi, bet be plaučių, su šimtais kojų – iš vietos nepajuda, su plaukais – ir niekas jų nešukuoja. KAS? MEDIS

Slide 5

5 ... Be medžių mes neįsivaizduojame savo gyvenimo. Mes medžius matome visur: kaimuose ir miestuose, soduose ir parkuose, miškuose ir kalnuose, net tam tikras medžių rūšis, augančias dykumose...

Slide 6

6 Lietuvoje auga apie 100 rūšių medžių, tačiau ne visos jos vietinės. Kai kurios retos ir sodinamos tik parkuose ar sodybose. Susipažinę su pateiktais medžiais, jūs patys pagal kamienus, lapus, sėklas galėsite pasakyti, kaip vadinasi surastas medis, kuo jis ypatingas. Kviečiame į nuostabų medžių pasaulį.

Slide 7

7 Iš ko susideda medis? Kiekvienas medis vis kitoks. Tačiau greta augantys medžiai turi daug bendrumo. Tai sudėtinė jų dalis. Dygstant medžio sėklai, išleidžiama tiesiai žemyn besiskverbianti pagrindinė šaknis. Nuo pagrindinės šaknies vėliau atsišakoja šoninės šaknys, kuriomis iš dirvos siurbiamas vanduo ir maistingosios medžiagos.

Slide 8

8 Medžio kamienu arba stiebu laikome beveik visą medį nuo šaknų iki pat viršūnės, jungianti kitas augalo dalis. Žievė saugo medį nuo šalčio, sužeidimo. Pačiame medžio kamieno viduryje yra medžio šerdis, o apie ją – mediena.

Slide 9

9 Nuo medžių kamienų į visas puses driekiasi šakos. Visi medžiai šakojasi pagal tam tikrą tvarką. (S. Paltanavičius ,,Kas girelėj ošia?”)

Slide 10

KAIP GILĖ VIRSTA ĄŽUOLU? https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZK4LjURtaDw 10

Slide 11

11 KODĖL RUDENĮ MEDŽIAI META LAPUS? Lapai saulės šviesoje gamina maistą medžiui. Rudenį jiems saulės šviesos ima nepakakti. Be to, lapuočiai meta lapus, kad apsisaugotų nuo žiemos šalčio. Jei to nedarytų, lapai atimtų daugiau energijos ir vandens, negu šaknys būtų sukaupusios. Rudeniop lapų stiebeliuose susidaro kamščių. Vanduo iš dirvos nebegali pasiekti lapų, todėl šie gelsta ir krinta. Spygliuočiai vietoj lapų turi spyglius, juos keičia po truputį per visus metus. (Ištrauka iš knygos ,,Įdomioji enciklopedija apie viską”).

Slide 12

12 Įminkite mįslę ŽIEMĄ NUSIRENGIA, VASARĄ APSIRENGIA. KAS? Lapuočiai medžiai

Slide 13

13 Įminkite mįslę ŠAKOS ŠAKOTINĖS, LAPAI RINGUOTINIAI, VISOS ŠAKOS SU LIZDAIS, VISI LIZDAI SU VAIKAIS. KAS? Ąžuolas su gilėmis

Slide 14

14 Vienas iš svarbiausių mūsų miškų medžių. Gilioje senovėje mūsų protėvių ypatingai gerbtas, šventu laikytas. Tai galingumo ir tvirtumo simbolis. Gyvena apie 500 metų.

Slide 15

15 Žymiausias yra Stelmužės ąžuolas, kuriam daugiau nei 1500 metų.

Slide 16

16 ŽYDI GEGUŽĖS MĖN. ĄŽUOLO ŽIEDAI MAŽI, BLANKIŲ SPALVŲ.

Slide 17

17 RUDENĮ ĄŽUOLAS UŽAUGINA GILES - SĖKLAS, KURIOMIS DAUGINASI.

Slide 18

18 KLEVAS Įminkite mįslę DUKART AUKSU BYRAVO – PO PIRMO BĖRIMO SPARNAI DYGO, PO ANTRO – DUONA PAKVIPO. KAS?

Slide 19

19 Klevas pavasarį pražysta gražiais, skaniai kvepiančiais žiedais, užaugina skristukus. Lapai žali ir dideli, labai panašūs į žmogaus plaštaką su pirštais. Rudenį lapai nusidažo įvairiomis spalvomis – geltona, ruda, raudona. Anksti pavasarį žmones iš klevų leidžia sulą. Ji labai saldi.

Slide 20

20

Slide 21

21 UOSIS

Slide 22

22 Uosis yra lapuotis medis. Pavasarį, kai medžiai jau su lapais, uosių šakos dar nuogos. Sakmėje pasakojama, kad visi medžiai turi akis ir mato, o uosis yra aklas. Jis nežino, kada sprogti, ir vis klausinėja medžių: ,,Ar jūs jau išsprogę?” O medžiai iš jo juokiasi ir teisybės nesako.

Slide 23

23 BERŽAS Įminkite mįslę AUKŠTAS SENIS BALTA ODA, KAS PAVASARIS PIENELIO DUODA. KAS?

Slide 24

24 Šakos plonos ir dažniausiai nusvirusios žemyn. Pavasarį žmones iš beržų leidžia sulą. Iš šakų riša vantas, kuriomis vanojasi pirtyje. Beržinės malkos labai kaitrios. Šis medis rudenį pirmasis pagelsta.

Slide 25

25 BERŽO TOŠIS BALTA SU JUODAIS BRŪKŠNIAIS.

Slide 26

26 KAŠTONAS KAŠTONAS – NE MIŠKO MEDIS. JĮ RASIME SODYBOJE, PARKUOSE.

Slide 27

27 KAŠTONO ŽIEDYNAS PRIEŠ LIETŲ KAŠTONAS LABAI SKANIAI PAKVIMPA. GEGUŽĖS PABAIGOJE MEDŽIAI PRAŽYSTA - LYG ŽVAKĖS NUO ŠAKŲ KYLA BALTI ŽIEDYNAI. IŠ JŲ IŠAUGA SMAILIASPYGLIAI VAISIAI.

Slide 28

28 RUGSĖJO – SPALIO MĖN. KAŠTONO VAISIAI PLYŠTA IR IŠKRENTA DIDELĖS, ŽVILGANČIOS, RUDOS SPALVOS SĖKLOS.

Slide 29

29 LIEPA BIRŽELIO AR LIEPOS MĖNESĮ LIEPOS GAUSIAI ŽYDI GELTONAIS ŽIEDAIS. ŽYDINČIAS LIEPAS LANKO BITĖS. ŽIEDŲ ARBATA ŽINOMA KAIP VAISTAS NUO PERŠALIMO.

Slide 30

30 DREBULĖ

Slide 31

31 Drebulė vienas dažniausių girios medžių. Jos lapai – lyg pinigėliai, apvalučiai, ant ilgų kotų. Tad papūtus net menkam vėjeliui, virpa ore, šlama. Drebulė žydi balandį – nuo šakų žemyn nukara stori pūkuoti jos žirginiai. Po mėnesio tuose žirginiuose subręsta sėklos.

Slide 32

32 GLUOSNIS

Slide 33

33 BLINDĖ

Slide 34

34 IEVA

Slide 35

35 IEVA PAVASARĮ ANKSČIAUSIAI SUŽALIUOJA, PASKUI ŽYDI BALTAI.

Slide 36

36 Putinas

Slide 37

37 PUTINAS ŽYDI

Slide 38

38 PUTINO UOGOS Vėlų rudenį putino uogų kekės visiškai prinoksta ir net lapams nukritus raudonuoja iki pavasario.

Slide 39

39 LAZDYNAS

Slide 40

40 LAZDYNO ŽIEDAI LAZDYNO ŽIRGINIAI

Slide 41

41 ŠERMUKŠNIS Įminkite mįslę VIRŠUJ MEDŽIO UGNIS DEGA. KAS?

Slide 42

42 ŽYDI ŠERMUKŠNIS GEGUŽĖS AR BIRŽELIO MĖNESĮ.

Slide 43

43 Rugsėjį kekėmis prinoksta oranžiniai ar raudoni vaisiukai. Žiemą uogas lesa strazdai, sniegenos, dagiliai. Skani ir vaistinga džiovintų šermukšnio uogų arbata. Senovėje žmonės šį medį laikė stebuklingu. Buvo manoma, kad šermukšnio lazda gali apsaugoti žmogų nuo raganų, velnių kėslų.

Slide 44

44 PRISIMINK IR PAVADINK 1 1 2 3 4 5

Slide 45

45 6 7 8 9 10

Slide 46

46 Įminkite mįslę ŽIEMĄ VASARĄ ŽALIUOJA. KAS? SPYGLIUOČIAI

Slide 47

47 PUŠIS

Slide 48

48 Pušies spygliai ilgi ir melsvai žalsvi. Pušys žydi pavasarį. Iš senų pušų miškininkai leidžia sakus. Senos pušys užaugina kankorėžius. Gyvena pušys maždaug 300 metų, tačiau gali sulaukti net 600 - 800 metų. Pušis žaliuoja ir žiemą, ir vasarą.

Slide 49

49 EGLĖ

Slide 50

50 Eglė žaliuoja žiemą ir vasarą. Žydi gegužės mėnesį.  Sėklos prinoksta rudenį. Kankorėžių sėklomis maitinasi voverės. O kokios Kalėdos be be papuoštos eglutės?

Slide 51

51 MAUMEDIS TAI VIENAS ĮDOMESNIŲ SPYGLIUOČIŲ, KURIO ŠVELNŪS SPYGLIAI IŠSPROGSTA PAVASARĮ, O RUDENĮ PAGELSTA IR BŪNA NUMETAMI.

Slide 52

52 Įminkite mįslę VISUS MUŠA, NIEKAS NEPYKSTA. KAS? KADAGYS

Slide 53

53 PRISIMINK IR PAVADINK 1 2 3 4

Slide 54

54 Šaltiniai: S. Paltanavičius. ,,Kas girelėj ošia?” Vilnius, Asveja. L. Tassi. ,,Įdomioji enciklopedija apie viską”. Alma littera, 2005. http://katalogas.net/medziai/ http://medziai.apicentras.lt/ http://lt.wikipedia.org/

URL:
More by this User
Most Viewed