Побут мешканців Олександрівська

+1

No comments posted yet

Comments

Slide 1

Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №84 Запорізької міської ради Запорізької області Всеукраїнський конкурс екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край, в якому я живу» Напрям – історія населених пунктів «Побут мешканців Олександрівська наприкінці ХІХ – на початку ХХ століть» Виконавці: учні 8-А класу Яхно Дмитро, Андреєв Сергій Керівник: вчитель географії ЗОШ №84 Лізвінський В.Л. Контактний телефон: 068-1782534

Slide 2

Історія створення музею ЗОШ №84 Історико-краєзнавчий музей відкрив свої двері 14 жовтня 1983 року. Засновником був вчитель історії –  Роговий Олег Михайлович. Була організована група активістів, які разом створювали музей, збирали матеріали для нього.

Slide 3

За результатами своєї роботи музей неодноразово здобував призові місця в обласних конкурсах, в акціях, оглядах музеїв. У 2005 році музею присвоєно звання «Зразковий музей» (наказ МОН України від 13.06.2005 №353).

Slide 4

В арсеналі музею є чимало тематичних екскурсій. Однак, сьогодні ми пропонуємо здійснити подорож в минуле нашого міста та з'ясувати, яким був побут мешканців Олександрівська наприкінці ХІХ – на поч. ХХ ст.

Slide 5

Центральну частину міста складали адміністративні будівлі. На фото – будівля Земської управи. Базарна площа

Slide 6

Прибутковий будинок промисловця Мінаєва В колекції музею представлена черепиця з відтиском «Д. МИНАЕВЪ АЛЕКСАНДРОВСКЪ»

Slide 7

Порцеляновий посуд Заможні верстви населення користувалися порцеляновим посудом немісцевого виробництва. «Товариство виробництва порцелянових, фаянсових М. С. Кузнєцова»

Slide 8

Журнал «Всемирная новь» 1914 р. виданий в С.Петербурзі. Сторінки журналу «Женская жизнь» (1914-1916 рр.) – одного з перших феміністичних видань Європи. Періодична преса

Slide 9

На окраїнах міста – в землянках і напівземлянках, бараках, глинобитних будинках жили робітники, дрібні торговці та ремісники.

Slide 10

Ікона – найцінніша річь в оселі У минулому в Україні не було хати без ікон. На покуті завжди були образи Спасителя і Богоматері; розміщували часом півтора-два десятки ікон на чільній і причілковій стінах.  

Slide 11

Жіноча вишита сорочка Українці виражали себе завдяки вишитим на сорочці візерункам. У Запорізькій області візерунок виконували у червоно-чорних тонах. Візерунки були прості — великі та геометричні. Зазвичай на вишиванках красувались рослинні мотиви — квіти, калина.

Slide 12

Чоловіча вишита сорочка Вишиванка виконана з домотканого бавовняного полотна. Сорочка є найдавнішим видом шитого одягу. Як складова частина народного вбрання вона зберігала самобутні національні та місцеві риси, які з далеких часів передавалися з поколінь в покоління і стали народною традицією.

Slide 13

Конструкція самопрядки з верхнім розташуванням веретена. Вона має стільчик на ніжках і колесо, розташоване між двома стовпчиками, які водночас слугують і опорами для колеса, і підставкою для веретена. Самопрядка Дерев’яний гребінь для вичісування пряжі.

Slide 14

Рубель Рубель (ребрак, пральник) — предмет побуту, який використовували для виколачування (прання) та прасування білизни після нього. Віджату руками білизну намотували на валик або скалку і прокочували рубелем.

Slide 15

Чавунна та вугільні праски Найпоширенішими були нагрівальні (чавунні) праски — вони ставилися в піч або на вогонь і розігрівалися. Ще одна старовинна конструкція прасок — з порожниною всередині праски, куди завантажувалося вугілля. Таку праску розігрівали вимахуючи нею вправо-вліво.

Slide 16

Рогач Предмет традиційного хатнього начиння, яким беруть і ставлять у піч або виймають з неї горщики, каструлі.

Slide 17

Глиняна макітра Один із найбільш уживаних видів глиняного посуду українців. Макітри застосовували для тримання води, квашення і соління на зиму, приготування опари, учиняння тіста, складання вареників, гречаників, пирогів тощо.

Slide 18

Кухонний глиняний посуд Упродовж ХІХ – початку ХХ століття для спільної трапези українці використовували глиняний посуд кустарного виробництва, зокрема глиняні миски, горщики, кухлі. 

Slide 19

Любі друзі! Ви побачили лише невеличку частину експонатів історико-краєзнавчого музею ЗОШ №84. Ми маємо багато інших цікавих експозицій. Запрошуємо вас відвідати наш музей за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 16-а

Slide 20

Усі фото експонатів є авторськими. Фото будівель старого Олександрівска взято з інтернет мережі за посиланнями: 1) http://life.zp.ua/category/zaporozhe-old-new/staroe-zaporozhe 2) https://gazeta.ua/articles/history/_ak-viglyadalo-zaporizhzhya-na-pochatku-hh-stolittya-raritetni-fotografiyi/620024?mobile=true

Slide 21

Дякуємо за увагу!

URL:
More by this User
Most Viewed